Stoltenberg thotë se vendet anëtare të NATO-s janë të përkushtuara për të siguruar fitoren për Ukrainën

Jans Stoltenberg - Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se vendet anëtare të Aleancës janë të përkushtuara të bëjnë më shumë për të siguruar fitoren për Ukrainën.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ai vuri në dukje se Aleanca e Atlantikut të Veriut ka "ndryshuar ndjeshëm" qëndrimin e saj për ofrimin e armëve më të avancuara të sigurisë për Kievin.

Me rastin e shënimit të dy vjetëve nga fillimi i sulmit rus ndaj Ukrainës, Stoltenberg vlerësoi se solidariteti me Kievin është jo vetëm korrekt, por edhe në interes të sigurisë së Aleancës.

Është një investim në sigurinë tonë dhe mbështetja jonë bën ndryshim në fushën e betejës çdo ditë, vuri në dukje Stoltenberg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës