Stoltenberg thotë se NATO do të bëjë çmos për të garantuar stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

Jens Stoltenberg/Foto EPA-EFE/Robert Ghement

Çështjet e sigurisë, mbi të gjitha zhvillimet në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, do të jenë temat kryesore të takimit dyditor të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, para fillimit të takimi, duke shtuar se krahas këtyre çështjeve, ai do të bëhet fjalë për sfidat globale të Paktit, të lidhura në radhë të parë me Kinën, anëtarësimin e Suedisë, si dhe situatën në Ballkanin Perëndimor.

- Së fundmi u ktheva nga një vizitë në rajonin e Bosnjë-Hercegovinës, Kosovës, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe u takova me liderët e rajonit. Ajo që shohim atje është rritja e tensioneve, retorika nxitëse në BeH, incidente të rënda dhune në Kosovë, duke përfshirë një sulm ndaj paqeruajtësve të NATO-s, në të cilin u plagosën ushtarë të NATO-s, disa prej tyre rëndë, si dhe incidenti në Banjska, gjatë të cilit tre njerëzit u vranë, tha Stoltenberg.

Sipas tij, siç raporton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli, këto janë incidente të rënda dhe NATO duhet të mbetet e fokusuar në Ballkanin Perëndimor.

NATO do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të ruajtur dhe garantuar stabilitetin e rajonit, sepse ai nuk është i rëndësishëm vetëm për Ballkanin Perëndimor, por edhe për të gjithë Evropën dhe NATO-n. Ne jemi të vendosur atje, po punojmë me forcat e BE-së në Bosnje dhe Hercegovinë dhe kemi një prani në Kosovë dhe në hijen e tensioneve në rritje kemi dërguar 1.000 trupa shtesë. Ne do të vazhdojmë të punojmë me aleatët dhe partnerët në rajon për të parandaluar përshkallëzimin, tha Stoltenberg.

Ai përshëndeti zgjatjen e pauzës humanitare në konfliktin në Lindjen e Mesme, duke theksuar se kjo do të lejonte lehtësimin e nevojshëm për popullin e Gazës, lirimin e më shumë pengjeve dhe shpërndarjen e ndihmave humanitare.

- Do t'i referohemi edhe situatës në Ukrainë, ku shohim një intensifikimin e përplasjeve dhe një stuhi sulmesh me dronë në qytetet e Ukrainës. Kjo e bën edhe më të madhe nevojën për mbështetjen tonë për Ukrainën, theksoi Stoltenberg.

Ai përshëndeti njoftimet për ndihmë për Ukrainën nga Gjermania në vlerën tetë miliardë euro dhe nga Holanda në vlerë prej dy miliardë eurosh, ngritja e një qendre trajnimi për pilotët ukrainas për të operuar avionët F-16 në Rumani, dërgimi i mbrojtje ajrore shtesë dhe formimi i Koalicionit të Mbrojtjes Ajrore për Ukrainën nga 20 anëtarë të Aleancës.

Stoltenberg theksoi se ministrat në takim do të konfirmojnë mbështetjen afatgjatë të NATO-s për Ukrainën, duke bërë të ditur se kreu i diplomacisë ukrainase, Dmytro Kuleba, do të marrë pjesë edhe në seancën e parë të nesërme të Këshillit NATO-Ukrainë në nivel të ministrave të jashtëm.

Ai theksoi se pavarësisht disa parashikimeve në fillim të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës se forcat ruse do të ishin në Kiev pas disa javësh, kjo nuk ndodhi, por përkundrazi, forcat ukrainase çliruan gjysmën e territorit të pushtuar në fillim të pushtimit. .

- Është detyrimi ynë t'i ofrojmë Ukrainës armët që i nevojiten. Do të jetë një tragjedi për ukrainasit nëse fiton presidenti (rus) (Vladimir) Putin, por do të jetë gjithashtu një rrezik për të gjithë ne. Ai do t'u dërgojë një mesazh liderëve autoritarë, jo vetëm në Moskë, por edhe në Pekin, se duke shkelur ligjin ndërkombëtar, ju mund të sulmoni një vend tjetër dhe të përdorni forcën për të marrë atë që dëshironi, tha Stoltenberg, duke shtuar se prandaj SHBA dhe të gjithë aleatët e NATO-s. duhet të vazhdojnë mbështetjen e tyre për Kievin.

Lidhur me anëtarësimin e Suedisë në NATO, Stoltenberg theksoi se shpreson që në këtë takim Suedia të bëhet anëtare e plotë e NATO-s, por që kjo nuk ndodhi, por përshëndeti fillimin e procesit të ratifikimit të protokollit të pranimit të Stokholmit në Parlamenti turk dhe shprehu shpresën se do të përfundojë sa më shpejt

“Do të jetë mirë për të gjithë ne, për Suedinë, për NATO-n, për Turqinë, nëse e kemi Suedinë si një anëtare gjysmë legale”, shtoi Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s theksoi se Ankaraja ka shqetësime legjitime të sigurisë në lidhje me terrorizmin, duke kujtuar se Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) nuk është shpallur organizatë terroriste jo vetëm në Turqi, por edhe në vende të tjera, ndaj aleatët duhet të punojnë së bashku për ta eliminuar atë. kërcënim serioz.shqetësimi turk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës