Stoltenberg: Ukraina vazhdon t'i shkaktojë "humbje të rënda" Rusisë pas disa prej "luftimeve më intensive"

Jens Stoltenberg/Foto EPA-EFE/Robert Ghement

Ukraina vazhdon t'i shkaktojë "humbje të rënda" Rusisë pas disa prej "luftimeve më intensive" që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

"Ukrainasit mund t'u shkaktojnë humbje të rënda pushtuesve rusë, si në aspektin e trupave ashtu edhe në kapacitetin luftarak," tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Bruksel.

Ai tha se këto humbje ushtarake janë shkaktuar gjatë javëve të fundit.

Përveç kësaj, Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Bruksel i bëri thirrje Turqisë që të ratifikojë pranimin e Suedisë në Aleancë "sa më shpejt të jetë e mundur".

“Suedia i ka përmbushur premtimet e saj dhe tani ka ardhur koha që Turqia të finalizojë procesin e anëtarësimit”, tha Stoltenberg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës