Stoltenberg vlerëson Berlinin për mbështetjen e tij për Ukrainën

Scholz dhe Stoltenberg / Photo Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, vlerësoi mbështetjen e Gjermanisë për mbrojtjen e Ukrainës kundër pushtimit rus, në një deklaratë për edicionin javor të gazetës gjermane "Welt", dy ditë para takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të Aleancës në Bukuresht. .

"Mbështetja e fortë e Gjermanisë bën një ndryshim vendimtar," tha Stoltenberg.

Gjermania është kritikuar në mënyrë të përsëritur nga zyrtarë të lartë ukrainas për vonesën në sigurimin e pajisjeve ushtarake dhe për refuzimin e dërgimit të armëve të rënda.Stoltenberg tha se pajisjet gjermane po shpëtonin jetë në Ukrainë.

Megjithatë, ai shtoi se "ne të gjithë duhet të ruajmë mbështetjen tonë për Ukrainën dhe ta rrisim atë".

Stoltenberg tha se presidenti rus Vladimir Putin po i përgjigjej tërheqjes së tij ushtarake me "brutalitet të shtuar".

Si shembull, ai përmendi shënjestrimin e infrastrukturës energjetike të Ukrainës përpara dimrit.

“Putini po përpiqet të përdorë dimrin si armë, por nuk do të funksionojë”, shtoi kreu i NATO-s.

Video e ditës