Stoltenberg: Situatat në Gaza dhe Ukrainë janë të ndryshme, Ukraina nuk e ka sulmuar kurrë Rusinë

Jens Stoltenberg / Foto EPA-EFE / SHAWN THEW / POOL

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke iu përgjigjur akuzave për standarde të dyfishta perëndimore, tha sot se ligji ndërkombëtar duhet të zbatohet në të gjitha konfliktet, por luftërat në Ukrainë dhe Gaza janë shumë të ndryshme.

Udhëheqësit arabë kanë akuzuar vendet perëndimore se nuk zbatojnë të njëjtat standarde për luftën e Izraelit në Gaza, e nisur si përgjigje ndaj një sulmi vdekjeprurës nga grupi militant palestinez Hamas më 7 tetor, pasi ato kanë aplikuar për luftën e Rusisë në Ukrainë.

I pyetur për këtë çështje, Stoltenberg tha: “Mesazhi im është se ligji ndërkombëtar, e drejta humanitare, duhet të respektohet në të gjitha konfliktet dhe jetët e civilëve duhet të mbrohen gjithmonë”.

Duke folur në një konferencë për shtyp në selinë e aleancës ushtarake transatlantike në Bruksel, Stoltenberg tha se ishte gjithashtu "e rëndësishme të pranohet se situata në Gaza dhe situata në Ukrainë janë të ndryshme në shumë mënyra".

"Ukraina nuk ka qenë kurrë një kërcënim për Rusinë, Ukraina nuk e ka sulmuar kurrë Rusinë," tha ai.

“Pushtimi rus i Ukrainës ishte një pushtim i paprovokuar, një pushtim në shkallë të plotë, i një vendi tjetër”, shtoi ai.

Pra, sigurisht, Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes kundër një sulmi të paprovokuar dhe të ruajë integritetin territorial”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës