Stoltenberg përsëri i bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të de-përshkallëzojnë situatën

Jens Stoltenberg/Foto EPA-EFE/Robert Ghement

Dhuna po e kthen prapa Kosovën dhe gjithë rajonin, duke vënë në pikëpyetje aspiratat euroatlantike. Si Prishtina ashtu edhe Beogradi duhet të ndërmarrin hapa konkretë për të de-përshkallëzuar situatën, të përmbahen nga sjelljet e mëtejshme të papërgjegjshme dhe të angazhohen në dialog me mbështetjen e BE-së, e cila është mënyra e vetme për paqe të qëndrueshme, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

NATO do të vazhdojë të luajë rolin e saj në mbështetjen e sigurisë së përhershme të Kosovës dhe stabilitetit të gjithë Ballkanit Perëndimor, ka theksuar Stoltenberg në një intervistë për “Pobjeda” malazeze.

Ai theksoi se Aleanca po dërgon rreth 500 ushtarë të tjerë nga rezervat operative në Ballkanin Perëndimor.

- Kemi vendosur një batalion shtesë rezervë në nivel më të lartë gatishmërie, që edhe ata të dislokohen sipas nevojës. Këto janë hapa parandalues ​​për të siguruar që KFOR-i të ketë forcën dhe aftësitë që i nevojiten për të përmbushur mandatin e tij, sqaroi Stoltenberg.

Misioni ynë i KFOR-it do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë dhe ne do të vazhdojmë të veprojmë në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin tonë të Kombeve të Bashkuara, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që nga viti. 1999, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës