Stoltenberg: Jemi gati për një bisedë, por edhe për një konflikt

Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s. / Foto: MPB

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, i cili ishte i ftuar në Këshillin Atlantik në Uashington ku foli për Rusinë dhe Ukrainën, tha se Aleanca është e gatshme të vazhdojë bisedimet me Moskën, por edhe në rast të një pushtimi rus të Ukrainës, raporton Al Jazeera.

Stoltenberg theksoi se trupat e NATO-s nuk do të hyjnë në territorin ukrainas në rast agresioni, pasi vendi nuk është anëtar i Aleancës, por do të ndihmonte në mënyra të tjera.

Ai shtoi se kjo në radhë të parë do të nënkuptonte forcimin e pranisë ushtarake të NATO-s në kufijtë e Rusisë në shtetet baltike, dmth në Poloni, Rumani dhe Bullgari, duke vendosur sanksione të rrepta ndaj Rusisë dhe dërgimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë.

Stoltenberg, për të cilin kjo ishte paraqitja e parë publike që kur NATO, së bashku me Shtetet e Bashkuara, iu përgjigjën kërkesave të Rusisë, tha se qëllimi ishte shmangia e konfliktit, por se të gjithë anëtarët e NATO-s ishin të gatshëm të kundërshtonin Rusinë. Ai vuri në dukje se ushtria ukrainase tani është shumë më e fortë dhe më e armatosur se në periudhën e kaluar, raporton Al Jazeera nga Uashingtoni.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s tha gjithashtu se Rusia aktualisht dëshiron të bisedojë, por në të njëjtën kohë forcon forcat e saj ushtarake, veçanërisht në Bjellorusi, e cila gjithashtu kufizohet me Ukrainën.

“Nuk mund të jemi të sigurt se cilat janë planet e Rusisë, ndaj duhet të jemi të përgatitur për bisedime, por edhe për konflikt ushtarak. Jemi gati për të mirën dhe për më të keqen. “Ne kemi gati 40.000 trupa, 5.000 prej të cilëve janë forca të reagimit të shpejtë”, tha Stoltenberg.

Ai shtoi se nëse Aleanca sulmon një anëtar të NATO-s në çfarëdo mënyre, duke përfshirë kibernetikën, Rusia do t'i përgjigjet atij sulmi, që do të thotë ushtarak.

“Të gjithë për një, një për të gjithë – kjo është doktrina jonë”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, i cili foli edhe nëse të gjithë aleatët do të jenë në të njëjtën linjë.

Stoltenberg tha se gjëja më e rëndësishme është që Shtetet e Bashkuara dhe Evropa të jenë së bashku.

"Së bashku ne mbulojmë 50 për qind të ushtrisë botërore... Dyert tona janë të hapura për këdo që dëshiron të jetë pjesë e Aleancës, por ne kurrë nuk do të detyrojmë askënd të bashkohet me NATO-n," tha Stoltenberg.

Video e ditës