Stoltenberg: NATO duhet të përgatitet për "lajme të këqija" nga Ukraina

Jans Stoltenberg - Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi se aleanca ushtarake perëndimore duhet të përgatitet për lajme të këqija nga fronti ukrainas, pa specifikuar detaje.

– Luftërat zhvillohen në faza. Ne duhet të mbështesim Ukrainën në kohë të mira dhe të këqija. Duhet të përgatitemi edhe për lajme të këqija – tha Stoltenberg në një intervistë për televizionin gjerman ARD, transmeton Politico.

Stoltenberg u bëri thirrje qeverive aleate që të "shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare dhe të shohin pamjen e madhe" dhe "të rrisin prodhimin e municioneve për Ukrainën", duke ankuar për gjendjen e industrisë evropiane të mbrojtjes.

– Nuk jemi në gjendje të bashkëpunojmë aq ngushtë sa duhet. Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta. Fitorja e Putinit nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por edhe një rrezik për aleatët e tjerë, tha Stoltenberg.

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë debatojnë për sigurimin e municioneve dhe ndihmës financiare për Ukrainën, dhe ndërsa Moska rrit numrin e trupave të saj.

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të premten një dekret për rritjen e numrit të trupave me rreth 170.000, në një total prej 1,3 milionë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës