Stoltenberg: NATO po punon për dërgimin e më shumë sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Jens Stoltenberg / Foto EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

NATO po punon për mundësinë e dërgimit të më shumë sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, cituar nga mediat britanike.

"Ne mblodhëm të dhëna për sistemet e ndryshme të mbrojtjes ajrore që kemi në NATO dhe u fokusuam në sistemet Patriot," tha Stoltenberg nga ishulli italian Capri, ku po merrte pjesë në një takim të ministrave të jashtëm të G7.

“Jam i inkurajuar nga angazhimi dhe vendosmëria e aleatëve të NATO-s për të mbështetur Ukrainën”, shtoi Sekretari i Përgjithshëm i Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Sipas tij, ka shenja inkurajuese se Kongresi amerikan mund të zhbllokojë së shpejti paketën e ndihmës prej 60,84 miliardë dollarësh për Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës