Stoltenberg: NATO nuk planifikon të dërgojë trupa luftarake në Ukrainë

Finlanda do të ishte mburoja e parë veriore në rast të agresionit rus - Foto EPA, Tomi Haninen

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se Aleanca nuk planifikon të dërgojë trupa luftarake në Ukrainë.

Ai tha se vendet anëtare të NATO-s po ofrojnë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën.

“Ne e kemi bërë që nga viti 2014. Megjithatë, nuk ka plane për të vendosur trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë”, theksoi Stoltenberg.

Duke hedhur poshtë mundësinë e veprimit ushtarak nga NATO, Stoltenberg përsëriti se sulmi rus ndaj Ukrainës shkel rëndë ligjin ndërkombëtar dhe se, bazuar në këtë, pala ukrainase ka të drejtën e vetëmbrojtjes.

“NATO ka të drejtë të mbështesë Ukrainën për t'u mbrojtur kundër agresionit rus”, tha Stoltenberg.

Përpara një vizite në Paris të hënën, ku zyrtarë të lartë nga më shumë se 20 vende do të diskutojnë opsionet për rritjen e ndihmës për Ukrainën, kryeministri sllovak Robert Fico tha se disa vende po shqyrtojnë nëse do të hyjnë në marrëveshje dypalëshe për të dërguar trupa në Ukrainë për të ndihmuar Kievin. për të mbrojtur veten nga pushtimi rus.

Fico theksoi se qeveria e tij nuk ka në plan të propozojë dërgimin e trupave sllovake në Ukrainë, por nuk dha detaje se cilat vende mund të konsiderojnë marrëveshje të tilla ose çfarë do të bënin ato trupa në Ukrainë.

Kryeministri çek Petr Fijala nuk pranoi të komentonte përpara se të nisej për në Paris, duke thënë se liderët po takoheshin për të shqyrtuar opsionet e mundshme, por theksoi se Republika Çeke nuk dëshiron të dërgojë trupat e saj në Ukrainë. Presidenti francez Emmanuel Macron tha të hënën se dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet në të ardhmen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës