Stoltenberg: NATO dhe Serbia janë partnerë të ngushtë, në Kosovë të gjitha palët duhet të shmangin veprimet e njëanshme

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg / Foto: EPA-EFE / KENZO TRIBOUILLARD / PISION

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka vlerësuar se Aleanca Veriatlantike është partner afatgjatë dhe i ngushtë me Serbinë, ndërsa kur është fjala për Kosovën, tha se të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qetë dhe të shmangin veprimet e njëanshme, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

“NATO dhe Serbia janë partnerë të ngushtë dhe afatgjatë. Partneriteti ynë bazohet në dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik, me respekt të plotë të politikës shtetërore të neutralitetit ushtarak të Serbisë. Dialogu ynë politik manifestohet në mënyra të ndryshme. Këtu përfshihen kontaktet e mia me presidentin Aleksandër Vuçiq dhe liderë të tjerë politikë dhe ndërveprime të rregullta me kolegët e mi serbë, duke përfshirë zëvendës-asistentin tim për çështjet politike dhe politikën e sigurisë dhe shefin e Zyrës Ndërlidhëse Ushtarake të NATO-s në Beograd”, shpjegoi Stoltenberg në intervistën me Podgoricën. “Vjesti”, duke shtuar se këtu përfshihen edhe marrëdhëniet e vendosura në mes të komandantit të KFOR-it dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Serbisë.

Kur është fjala për Kosovën, Stoltenberg tha se dialogu ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është kyç për ruajtjen e paqes dhe sigurisë.

“Së fundmi kam folur me liderët politikë në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qetë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në një dialog të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Në përputhje me mandatin e OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të ofruar një mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë. NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë negociatat. Është vendimtare për paqen dhe sigurinë rajonale”, tha Stoltenberg për “Vijesti”.

Video e ditës