Stoltenberg: Rusët nuk po shkojnë sipas planit, do të humbasin në Ukrainë

Jens Stoltenberg / Foto EPA-EFE / FRANCISCO SECO / POOL

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, tha sot se është i bindur se operacioni ushtarak rus në Ukrainë nuk po shkon sipas planit.

“Ukraina mund të fitojë kundër forcave ruse, sepse situata në fushën e betejës nuk po shkon siç planifikoi Moska”, tha Stoltenberg.

“Lufta ruse në Ukrainë nuk po shkon sipas planit të Moskës. Ata nuk arritën të pushtonin Kievin, u detyruan të tërhiqen në dhe rreth Kharkovit, ata janë në mbrojtje në Donbas. “Rusia nuk po i arrin qëllimet e saj strategjike”, shtoi ai.

Pavarësisht gjithçkaje, shtoi ai, dëshirat e presidentit rus Vladimir Putin nuk u realizuan dhe Ukraina vazhdon të luftojë, dhe NATO nuk ka qenë kurrë më e fortë, ndërsa SHBA dhe BE nuk kanë qenë kurrë më të bashkuara.

Video e ditës