Stoltenberg përshëndeti ratifikimin nga Parlamenti turk të pranimit të Finlandës në NATO

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg mbrëmë përshëndeti ratifikimin e anëtarësimit të Finlandës në aleancë nga Parlamenti turk, duke thënë se kjo do ta bënte "familjen e NATO-s më të fortë dhe më të sigurt", njoftuan mediat franceze.

“Unë mirëpres votën e Parlamentit turk për të përfunduar ratifikimin e anëtarësimit të Finlandës. Do ta bëjë të gjithë familjen e NATO-s më të fortë dhe më të sigurt”, shkroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në llogarinë e tij në Twitter.

Me vendimin e Turqisë mbrëmë, aplikacioni i Finlandës për anëtarësim në Aleancë tashmë është miratuar nga të 30 vendet anëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës