Stoltenberg i konsideron armët për Ukrainën si "rrugë drejt paqes"

Stoltenberg/ Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia

Ukraina ka nevojë për më shumë armë sepse sa më e fortë të jetë në fushën e betejës, aq më e fortë do të jetë pozicioni i saj në tryezën e bisedimeve, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Forumin e Parë Ndërkombëtar të Industrisë së Mbrojtjes në Kiev, transmeton Ukrinform.

- Vetëm guximi nuk i ndal dronët. Heroizmi i vetëm nuk mund të përgjojë raketat. Ukraina ka nevojë për teknologji. Cilesi e larte. Një sasi e lartë. Dhe shpejt. Nuk ka mbrojtje pa industri, tha Stoltenberg.

Ai vlerësoi zgjuarsinë e industrisë së mbrojtjes të Ukrainës, duke vënë në dukje se në prodhimin e pajisjeve ushtarake, nga dronët tek pajisjet për pastrimin e minave, Ukraina novon "me shpejtësi rrufe".

-Sa më e fortë të jetë Ukraina në fushën e betejës, aq më e fortë do të jetë pozicioni i saj në çdo tryezë negocimi. Pra, megjithëse tingëllon si një paradoks, për Ukrainën, armët janë rruga drejt paqes, tha Stoltenberg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës