Stoltenberg drejtuar Erdoganit: Suedia ka përmbushur detyrimet ndaj Turqisë për anëtarësimin në NATO

Jens Stoltenberg/Foto EPA-EFE/Robert Ghement

Suedia ka përmbushur detyrimet e saj ndaj Turqisë, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas një takimi dy-orësh me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Turqia ka bllokuar hyrjen e Suedisë në NATO për 13 muaj, duke e akuzuar atë për butësi ndaj aktivistëve kurdë që jetojnë në territorin e saj.

Stoltenberg shprehu shpresën se Turqia do të miratojë hyrjen e Suedisë në NATO përpara samitit të krerëve të shteteve të shteteve anëtare të aleancës më 11 dhe 12 qershor në Vilnius.

Kreu i NATO-s falënderoi Turqinë për përgjigjen ndaj kërkesës për dërgimin e përforcimeve në veri të Kosovës.

Ministria turke e Mbrojtjes tha dje se planifikon të dërgojë forcat e saj në Kosovë në përgjigje të kërkesës së NATO-s për t'u bashkuar me forcën paqeruajtëse të KFOR-it pas trazirave në veri të Kosovës.

Stoltenberg mori pjesë dje në inaugurimin e Erdoganit, i cili filloi mandatin e tij të tretë presidencial, i cili do të zgjasë pesë vjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës