Stoltenberg: Aleanca duhet të diskutojë garancitë e sigurisë për Ukrainën pas luftës

Stoltenberg/ Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia

NATO duhet të diskutojë opsionet për t'i dhënë Ukrainës garancitë e sigurisë për periudhën pas luftës me Rusinë, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës. Jens Stoltenberg.

“Kur të përfundojë lufta, NATO-s do të duhet të ketë opsione të gatshme për të siguruar që Rusia të mos rigrupojë thjesht forcat e saj për një sulm tjetër”, tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel.

Në të njëjtën kohë, ai e bëri të qartë se NATO – sipas nenit 5 të Traktatit të Uashingtonit – do të sigurojë garanci të plota të sigurisë vetëm për anëtarët e plotë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës