Isha në këmbë pas triumfit ndaj Rabotniçit: Diferenca u pa në ndeshjen e parë me Bregalnicën

Trajneri i FC Academy Pandev, Gjorge Stojçev / Foto: facebook.com/fkakademijapandev

Pas humbjes në shtëpi nga Bregalnica nga Shtipi (1:2), skuadra e Akademia Pandev në ndeshjen e dytë të kampionatit vendas, triumfoi bindshëm në ndeshjen jashtë fushe te Rabotniçki me rezultat 0:5.

Dy gola shënoi Krstevski, një herë Tomovski dhe autogol Janakievski në minutën e 24-të të ndeshjes.

Trajneri i “Pandevcit” Gjorgje Stojçev shprehet i kënaqur me fitimin e tri pikëve dhe shpreh keqardhjen që për shkak të mungesës së disa futbollistëve, kundër Bregalnicës në fillim të Ligës së Parë të Futbollit maqedonas nuk është arritur rezultat i favorshëm, gjegjësisht kanë munguar shtatë apo tetë lojtarë kyç.

- Në ndeshjen e parë ndaj Bregalnicës dallimi ishte shumë i dukshëm, që në fillim të përgatitjeve kishte shumë lojtarë të lënduar. Ende nuk është riparuar lëndimi i Kosta Manevit dhe nuk e kemi pasur as në garat evropiane. Bojan Dimoski pati një thirrje përfaqësuese, gjatë paraqitjes së seleksionit A u lëndua dhe nuk e kishim për duelet kundër Lehia Gdańsk, nuk e kishim në fillim të kampionatit. Ndaj Bregalnicës ka munguar edhe lojtari kyç Dimitar Mitrovski, i cili ka pasur edhe lëndim të lehtë. Marong u largua nga skuadra para fillimit të kampionatit, me gjasë do të transferohet në Serbi dhe të rinjtë Bojan Najdenov dhe Mite Cikarski gjithashtu nuk patën të drejtë të luajnë në turin e parë, klubi i regjistroi për turin e dytë. Në duelin kundër Rabotniçkit luajtën edhe Manev dhe Dimoski, Mitrovskin ende nuk e kemi në përzierje, por me Najdenov dhe Cikarskin skuadra dalëngadalë po kompletohet - na tha Stojçev.

Në xhiron e radhës, Akademia Pandev do të përballet me Shkëndinë nga Tetova më 21 gusht në shtëpi.

- Për ndeshjen kundër Shkendijës do t'i kemi të gjithë në dispozicion, përveç Sharkoskit, i cili u ankua për lëndim të lehtë në ndeshjen e djeshme dhe Mitrovskin a do të jetë 100% gati. Do të jetë një ndeshje derbi, pas fitores ndaj Rabotniçkit, shpresojmë në besim në skuadër dhe shpresojmë në një triumf të ri kësaj radhe ndaj Shkendijës - thotë Stojçev.

Video e ditës