Stick apo mashtrim, provë kurorë apo defokus?

Aleksandar Nikoloski Foto: printscreen YouTube

Sipas VMRO-DPMNE-së, usbeto është kurorëzimi i bashkëpunimit të qeverisë me ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe për qeverinë është vetëm një përpjekje për të defokusuar nga distancimi i Hristijan Mickoskit nga lideri i kaluar Nikolla Gruevski.

Çfarë fsheh usbenë që e përmendi për herë të parë lideri i opozitës Hristijan Mickoski, dhe në një intervistë televizive për "360 gradë" dhe e ka treguar nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Nikolloski? Sipas VMRO-DPMNE-së, kjo është një përpjekje e qeverisë për të përçarë partinë më të madhe opozitare. Kujtesa e xhepit gjoja është prova kurorëzuese e bashkëpunimit të qeverisë me ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, i cili, sipas bashkëpartiakëve të tij, ka bërë propozim për ndryshimin e Kodit Penal. Autoritetet, në anën tjetër, në shkopin shohin një truk për të defokusuar partinë opozitare për distancimin e plotë të presidentit aktual Hristijan Mickoski nga lideri i mëparshëm Gruevski me qëllim të forcimit parazgjedhor të kapaciteteve të koalicionit.

Pas më shumë se katër vitesh, Nikolla Gruevski telefonoi drejtpërdrejt në portal Infomax për të mohuar se po “luan” me ish-kryeministrin dhe aktual Zoran Zaev dhe Dimitar Kovaçevski në lidhje me ndryshimet kushtetuese, por në të njëjtën kohë qëlloi Mickoskin dhe Nikollovskin duke kërcënuar se do të publikojë detaje që “nuk do të duan t’i dëgjojnë” nëse vazhdojnë të akuzojnë.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në një konferencë për media ka konfirmuar se dokumentin dhe dokumentet me amendamentet e KQ-së i ka marrë, por jo nga Gruevski, por nga Qeveria.

– Nuk ka asnjë të vërtetë që Kryetari i Kuvendit merr ndonjë material nga ish-kryeministri. Është një e pavërtetë që shërben vetëm për të defokusuar subjektin politik. Kuvendi pranon materialet nga propozuesit e autorizuar në formën e përcaktuar me Rregulloren e Punës. Për më tepër, nuk do të doja të përdorja fjalë të papërshtatshme, megjithëse e meriton. E lë në ndërgjegjen e atyre që spekulojnë me publikun – tha Xhaferi.

Ai nuk u përgjigj nëse përmbajtja e amendamenteve të KK-së është e njëjtë me ato të paraqitura nga Nikolloski dhe të interesuarit i referoi te deputeti i VMRO-DPMNE-së. Xhaferi thotë se opozita shpik çdo gjë dhe gjithçka për nevojën ditore politike për të shmangur realitetin.

“Nuk kam pasur asnjë komunikim dhe as kam pasur nevojë për komunikim me Gruevskin- tha Xhaferi.

Nikoloski, nga ana tjetër, pretendon se materialet nga ueb-faqja janë pjesë e komunikimit të fshehtë mes Gruevskit dhe liderit të BDI-së Ali Ahmeti, Xhaferi dhe një personi tjetër. Sipas tij, janë të qarta gjurmët se kush është autori i tekstit të amendamenteve të KQ-së, të cilin VMRO-DPMNE e ka marrë nga një “bilbil”, e ai është Gruevski. Ai thotë se këto janë dëshmi se për një periudhë të gjatë ish-kryetari i partisë është pjesë e një skenari për dobësimin e VMRO-DPMNE-së. Komunikimi me Gruevskin, sipas Nikoloskit, është nxitur nga BDI, e më pas nga LSDM, dhe plani ka qenë tërheqja e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, të cilët do të votojnë për ndryshimet kushtetuese, por pas dështimit, tani veprimi është dobësimi i VMRO-DPMNE-së. në zgjedhjet e ardhshme që të mos bëjë dot vetë një qeveri.

Përmes një video linku për “Infomax”, Gruevski mohon se ka një uebfaqe të tillë dhe se “të gjithë mund të bëjnë një faqe interneti për 15 minuta dhe të thonë: Gruevski ju ka dërguar këtë”.

- Mund të shkruaj një letër për 15 minuta dhe të them se është nga Aleksandar Nikoloski. Për shembull, nëse ka zgjedhje në tetor, Aleksandar Nikoloski ka bërë propozim që të bëjnë koalicion me BDI-në, dhe unë duhet të nxjerr një dokument dhe të them se Mickoski përmes Nikolloskit i ofron BDI-së zgjedhje dhe pastaj koalicion. Dhe nuk e di pse merren me këtë marrëzi. E çuditshme, shumë e çuditshme. Një gjë e tillë nuk ekziston – thotë Gruevski.

Ai shton se nuk mund të shpjegojë se pse menaxhmenti i VMRO-DPMNE-së filloi një veprim kaq brutal ndaj tij. Gruevski thotë se nga dita kur Mickoski dha intervistën për “FAC”-in gjerman (5 shtator), deri në publikimin e intervistës (19 shtator), narrativa e VMRO-DPMNE-së “ka ndryshuar tërësisht, gjegjësisht se deri më 19 shtator. , narrativa e VMRO-DPMNE-së është se ndryshimet në KK janë për amnistinë e qeverisë”, dhe pas publikimit të intervistës, se përveç amnistisë së qeverisë, ndryshimet janë bërë edhe për Gruevskin dhe në kërkesën e tij.

- Nuk mund të jetë për mua, sepse me shumë mundësi, nëse do ta bëja për vete, do ta bëja për të gjitha ose të paktën pothuajse për të gjitha lëndët, dhe janë tetë ose nëntë në numër. Pse do ta bëja vetëm për një subjekt – thotë ish-kryeministri.

Ai mohon se ka pasur kontakte me deputetë të VMRO-DPMNE-së për ndryshimet kushtetuese dhe tha se më shumë se një vit nuk ka biseduar e as kontaktuar me deputetë.

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Majiti, pasi u mohua nga shefi i shtetit Stevo Pendarovski se në Ditën e Evropës - 9 maj, ka zhvilluar negociata me politikanë të profilit të lartë nga pushteti për kthimin e Gruevskit, tani në një intervistë për TV21, thotë se presidenti këtë e ka bërë me liderët e BDI-së në ditën e NATO-s - 4 prill.

- Në ditën e NATO-s, e pyetën dhe e lutën eksponentë të lartë të BDI-së пNënkryetari duhet ta kthejë Gruevskin me çdo kusht nëse dëshiron që vendi të ketë perspektivë - tha ai. Mejiti.

Qeveria mohon se ka marrëveshje me Gruevskin për ndryshimet në KQ për të mbështetur ndryshimet kushtetuese. Kovaçevski përsëriti se GJK nuk është pajtuar për lirimin e të dënuarve nga rastet e SJO-së dhe as që veprat e tyre të skadojnë sa më parë. I pyetur nëse ka informacione se BDI ka negociuar ndryshimet në KQ, Kovaçevski thotë:

-Dje ndoqa korrespondencën dhe debatin publik mes anëtarëve të VMRO-DPMNE-së, ish-zyrtarëve të lartë dhe zyrtarëve të lartë aktualë. Përmendja e Qeverisë në një kontekst të tillë është keqpërdorim, manipulim dhe spekulim klasik dhe spekulime nuk i komentoj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës