Kanë ardhur formularët për pasaporta, por vetëm për një procedurë urgjente, për të cilën paguani tre herë më shumë

Pasaportat e Maqedonisë/ Foto: MPB

Qytetarët që kanë caktuar termin për lëshimin e pasaportës me procedurë urgjente dhe personat me certifikatë mjekësore do të marrin së shpejti dokumentet e reja të udhëtimit. Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski, informoi se kanë pranuar 20 mijë formularë.

Kjo do të thotë se në periudhën e ardhshme vetëm ai që ka paguar trefish më shumë do të ketë pasaportë, të tjerët do të duhet të presin.

Toshkovski thotë se vendi është në këtë gjendje për shkak të mosveprimit të lidershipit të mëparshëm. Zëvendësi i tij, i cili vjen nga radhët e LSDM-së, Mitko Bojmacaliyev, nuk sheh se ka ndalesë në dhënien e dokumenteve.

Toshkovski edhe një herë i ka bërë thirrje deputetëve që të votojnë Ligjin për dokumentet e udhëtimit që është dorëzuar, pasi ka kaluar për patentë shoferët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës