Departamenti i Shtetit: Shtetet e Bashkuara po monitorojnë nga afër situatën në Transnistria

Foto: Arkivi

Shtetet e Bashkuara po monitorojnë nga afër situatën në Transnistria pasi rajoni i panjohur iu drejtua Rusisë për ndihmë, tha sot zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

“Duke pasur parasysh rolin gjithnjë e më agresiv të Rusisë në Evropë, ne po ndjekim me kujdes veprimet e Rusisë në Transnistria dhe situatën në tërësi”, tha Miller.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara ofrojnë mbështetje të fortë për integritetin territorial të Moldavisë brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht.

"Ne vazhdojmë t'i bëjmë thirrje Chisinau dhe Tiraspol që të punojnë së bashku dhe të kërkojnë zgjidhje për problemet më urgjente të komunave në të dy anët e Dniestër," tha Miller.

Deputetët prorusë në Transnistria sot, në një takim të posaçëm, i shtati në historinë e këtij rajoni, i dërguan një kërkesë Rusisë për "mbrojtje" në lidhje me shqetësimet se territori mund të shndërrohej në një pikë të re të nxehtë në konfliktin midis Moskës dhe Moskës. Ukrainë.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, Kishinau ka frikë se Kremlini mund të përdorë Transnistrinë për të hapur një front të ri në jugperëndim drejt Odesës. Rusia ka vendosur 1.500 ushtarë në këtë rajon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës