Departamenti i Shtetit: Rusia “jo e gatshme” për bisedime me Ukrainën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, thotë se Rusia "nuk është e gatshme për ndonjë diskutim serioz në mirëbesim" pasi një mbledhje ndërkombëtare në Zvicër gjatë fundjavës nuk arriti të prodhojë ndonjë përparim "interesant".

“Aktivitetet e Rusisë e bëjnë këtë veçanërisht të qartë ndërsa ajo vazhdon fushatat e saj bombarduese kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës, kërcënon anijet në Detin e Zi dhe zhvendos me forcë dhjetëra mijëra fëmijë ukrainas”, theksoi Miller.

Ai kujtoi se të enjten, Presidenti Biden dhe Presidenti Zelenski nënshkruan një marrëveshje dypalëshe të sigurisë.

Kjo marrëveshje ligjërisht detyruese përmban një sërë angazhimesh të ndërsjella që përfaqësojnë një shfaqje historike të mbështetjes për sigurinë afatgjatë të Ukrainës.

Është një moment historik pasi ne kërkojmë të krijojmë një rrjet të gjerë, reciprokisht përforcues dhe të fuqishëm të kombeve për të mbrojtur të ardhmen e Ukrainës dhe për të mbështetur integrimin e saj euro-atlantik, duke përfshirë ndërveprimin e saj me NATO-n, vuri në dukje Miller.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit dënoi gjithashtu kompanitë kineze që mbështesin Rusinë me pajisje dhe tha se do të ndërmerren veprime me partnerët evropianë për të frenuar rrjedhën.

Miller komentoi gjithashtu përplasjen midis një anijeje kineze dhe një anijeje furnizimi filipinase pranë ishujve të diskutueshëm Spratly, duke thënë se "ky incident i përshkallëzuar është i fundit në një seri provokimesh nga PRC për të parandaluar furnizimet e nevojshme kritike që të arrijnë anëtarët e shërbimit të stacionuar në Sierra Madre.

Këto veprime pasqyrojnë një mospërfillje të vazhdueshme për sigurinë e jetëve filipinase dhe ligjin ndërkombëtar në Detin e Kinës Jugore, shtoi Miller.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës