Departamenti i Shtetit: Irani duhet të ndërmarrë hapa për të de-përshkallëzuar programin e tij bërthamor

Irani duhet të ndërmarrë hapa për të de-përshkallëzuar programin e tij bërthamor nëse dëshiron të krijojë hapësirë ​​për marrëdhënie diplomatike me Shtetet e Bashkuara, duke filluar me bashkëpunimin me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha Departamenti Amerikan i Shtetit.

"Në javët e fundit, ne kemi parë Iranin të ndërmarrë hapa për të minuar aftësinë e IAEA për të bërë punën e saj. Pra, nëse Irani është vërtet serioz në marrjen e hapave të de-përshkallëzimit, gjëja e parë që mund të bëjë është të bashkëpunojë me IAEA”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matt Miller.

Ai shtoi se hapat që ai përshkroi si një prelud i mundshëm për bisedimet e rinovuara SHBA-Iran ishin të lidhura drejtpërdrejt ose tërthorazi me programin bërthamor të Iranit, megjithëse ai nuk dha detaje të mëtejshme.

SHBA dhe shumë nga aleatët e saj perëndimorë kanë frikë se programi bërthamor i Iranit mund të jetë një mbulesë për zhvillimin e armëve bërthamore, gjë që Irani e mohon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës