Stefanos Kaselakis është ylli i ri i skenës politike greke që zëvendësoi Tsiprasin

foto: screenshot/facebook

Stefanos Kaselakis është emri i ri i politikës greke. Sipërmarrësi tridhjetë e pesë vjeçar, me origjinë nga Athina, një pjesë të madhe të jetës së tij e kaloi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai zëvendësoi Alexis Tsipras në postin drejtues në SYRIZA.

Emri i tij doli thuajse në momentin e fundit dhe vetëm një muaj para zgjedhjeve të brendshme partiake. Kaselakis, i cili është gjithashtu haptazi homoseksual, zhvilloi një fushatë krejtësisht të ndryshme nga kundërshtarët e tij, kryesisht përmes Instagramit dhe Tik Tok, të cilat brenda natës e bënë atë një yll të ri në skenën politike greke.

Fuqia mediatike për të shkoi deri në atë pikë sa përveç partneres së tij shumëvjeçare me të cilën jeton në partneritet civil, në daljet televizive ishin të ftuar edhe të afërmit e tij, mes tyre edhe një grua që pretendonte rrejshëm se ishte gjyshja e tij. Fenomeni, siç e quajtën një pjesë e mediave, arriti të triumfojë ndaj ish-ministres Efi Ahcioglu, e cila konsiderohej si favoritja absolute.

Një nga temat e fushatës ishte marrëveshja e Prespës, e cila u arrit nga Tsipras dhe e paguan çmimin duke humbur pushtetin. Lidhur me këtë çështje, Kaselakis ka publikuar edhe një video nga ana greke e liqenit të Dojranit, duke vlerësuar se është i nevojshëm një kompromis sepse Greqia po e humbiste betejën në opinionin botëror.

“Përtej liqenit është një shtet fqinj që tani quhet S. Maqedonia. Është një temë e ndjeshme. E kuptova që fatkeqësisht e humbëm këtë betejë dhe me kalimin e viteve dhe korrigjova miqtë e mi amerikanë që thoshin gabimisht se Aleksandri i Madh nuk ishte nga Greqia por nga Maqedonia, kuptova që siç thonë në anglisht "perceptimi është një realitet". ." Se nuk ka rëndësi se çfarë është realiteti, por çfarë mendon tjetri për atë realitet. "

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës