Stefan Stojanoviq fitoi medaljen e argjendtë në Ligën Botërore të Karatesë në Venecia

Stefan Stojanović me argjendin në Venecia, Itali/foto: Bosko Zaborski

Në periudhën prej 7 deri më 10 dhjetor në Venecia të Italisë zhvillohet turneu i fundit i serisë së turneve. Liga Botërore e Karatesë për të Rinj. Në këtë turne prestigjioz u përfaqësua Maqedonia dhe mori pjesë një pjesë e ekipit të të rinjve të klubit tonë më të trofeshëm të karatesë "Makpetrol".

Karateist i “Makpetrol”, Stefan Stojanoviq (+84 kg). Stojanoviç ka hyrë në finale në kategorinë më të vjetër të seniorëve të rinj (U21), me katër fitore radhazi në pjesën e eliminimit. Në finale humbi me rezultat minimal 21:0 dhe arriti të fitojë medaljen e argjendtë.

Stefan Stojanoviq me trajnerin e KK Makpetrol, Petar Zaborski

- Jemi të kënaqur me paraqitjen e të gjithë karateistëve nga ekipi "Makpetrol", arritëm të fitojmë një medalje të argjendtë dhe arritëm dy pozita të larta në vendin e shtatë, arritëm të vazhdojmë vazhdimësinë e medaljeve nga garat më elitare të karatesë. , këto janë gjithsej 47 medalje për klubin tonë nga Premier Ligat më elitare botërore të Karatesë, në konkurrencën e seniorëve dhe të të rinjve. Në Venecia bëmë një kontroll të shkëlqyer dhe e mbyllim vitin me medalje botërore, ashtu siç e nisëm me medalje nga Premier League e Karatesë në Athinë – tha trajneri i “Makpetrol”, Petar Zaborski.

Në Ligën Botërore të Venecias u regjistruan një rekord prej 4133 konkurrimesh nga 81 vende.

Rezultatet – Karate 1 Youth League Venecia U-21 për atletët e “Makpetrol”:
+84 kg
Stefan Stojanoviç – Mihail Bistrichanov (Bullgari) 2:0
Stefan Stojanoviç – Amir Zouaoui (Francë) 3:2
Stefan Stojanoviç – Joaquin Marquez Sanchez (Venezuela) 1:0
Stefan Stojanoviç – Nikolai Sekot (Gjermani) 2:1
Finale
Stefan Stojanoviç – Danil Kasianov (Ukrainë)

Luftëtarët e Karatesë të Macpetrol

Jovana Micovska (-61), fitoi dy fitore në revansh dhe ishte në prag të luftimit për medaljen e bronztë, por humbi nga kroateja Iris Kovacs 0:5, duke zënë kështu edhe vendin e shtatë.

Vitomir Trajkovski (-84), shënoi tri fitore, kurse në të katërtën humbi minimalisht 0:1 ndaj Mikhail Bugajov nga Ukraina.
-84 kg
Vitomir Trajkovski – Boise Bellasry (Francë) 9:1
Vitomir Trajkovski – Lorenzo Bisol (Itali) 5:1
Vitomir Trajkovski – Simon Prievozic (Sllovaki) 2:1
Vytomir Trajkovski – Maxim Bukhayov (Ukrainë) 0:1

Danilo Bozovic (+84 kg) shënoi dy fitore dhe një humbje në revansh, kështu që fitoi vendin e shtatë.
Danilo Bozovic – Svetlin Zankov (Bullgari) 5:1
Danilo Bozovic – Danil Kasianov (Ukrainë) 0:1
Rikalimi
Danilo Bozovic – Antonio Iiadaresta (Itali) 1:0
Danilo Bozovic – Nabil Bellasry (Francë) 3:5

67 kg
Dimitar Lozanovski – Hamza Jaber-Rais (Belgjikë) 2:1

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës