VIDEO | Stefan Mandel, njeriu që mashtroi loton 14 herë dhe nuk e shkeli kurrë ligjin

Foto: Printscreen - Instagram

Gjeniu matematikor Stefan Mandel arriti të fitojë 14 herë lotarinë.

Ai jetoi një jetë të vështirë në Rumani gjatë viteve 60 të shekullit të kaluar dhe u përpoq në çdo mënyrë të mundshme të transferohej në Perëndim. Paga e tij mujore ishte 88 dollarë, kështu që mënyra e vetme për të fituar para ishte të mashtronte lotarinë, por pa shkelur ligjin.

Matematikani kaloi shumë vite duke hulumtuar se si të arrinte qëllimin e tij, duke nxjerrë përfundimisht një algoritëm për formimin e numrave bazuar në një metodë që ai e quajti Kompresim Kombinator. Duke përdorur këtë metodë, Stefan zbuloi se ai mund të përcaktonte me saktësi 5/6 e numrave fitues, gjë që zvogëloi numrin e kombinimeve të mundshme të lotos në "vetëm" disa mijëra, nga disa milionët e mëparshëm.

Ai rrezikoi me miqtë e tij dhe bleu një numër të madh të biletave të lotarisë në të cilat hyri në kombinimin e formulës së tij dhe fitoi një çmim. Çmimi i parë ishte .15.000 3.000 dhe pasi pagoi të gjitha shpenzimet, atij i kishin mbetur rreth XNUMX.

Kaq mjaftoi që ai të niste një jetë të re jashtë vendit dhe të provonte sërish formulën. Ai arriti të bindë disa investitorë të investojnë para dhe të ndërtojnë sindikata loto. Ai shpiku një sistem në të cilin kompjuterët plotësojnë fletët me të gjitha kombinimet e mundshme.

Ai ka fituar 12 çmime kryesore dhe mijëra çmime më të vogla në të gjithë Australinë dhe MB. Ai themeloi një kompani në Virxhinia, punësoi 16 njerëz për të printuar bileta për të dhe përsëri fitoi xhekpotin dhe shumë çmime më të vogla.

Nga dëshira e fortë për këtë “llotomani” Stefani falimentoi në vitin 1995, e më pas kaloi 20 vite burg në Izrael për mashtrim. Që atëherë, të gjitha shtetet amerikane kanë futur ligje që ndalojnë përdorimin e strategjisë së Stefanit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës