Ndodhi: Kosova dhe Serbia nuk do të përparojnë në rrugën drejt BE-së nëse nuk i zbatojnë marrëveshjet

Peter Stano / Foto: Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën evropiane, nëse nuk ka përparim në zbatimin e Marrëveshjes së vitit të kaluar për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe të gjitha të tjerave të arritura brenda kornizës. të dialogut.

"BE shpreh keqardhje për përparimin e kufizuar deri më tani në zbatimin e marrëveshjes, e cila mund t'i atribuohet plotësisht të dyja palëve," tha Stano për Radion Evropa e Lirë.

Më 27 shkurt 2023, Kosova dhe Serbia kanë pranuar Marrëveshjen për Normalizimin e Marrëdhënieve bazuar në propozimin e BE-së, e cila ndërmjetëson përmes dialogut. Më pas, më 18 mars 2023, të dyja palët ranë dakord për Aneksin për zbatimin e tij në terren.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bisljimi, ka akuzuar Serbinë për refuzim të zbatimit të Marrëveshjes për Normalizimin e Marrëdhënieve dhe ka theksuar se Beogradi zyrtar nuk dëshiron ta nënshkruajë atë.

Edhe pse nuk u nënshkrua, BE-ja tha se marrëveshja është ligjërisht e detyrueshme, dhe obligimet që dalin prej saj janë bërë pjesë integrale e rrugës evropiane për Kosovën dhe Serbinë.

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndër të tjera parasheh respektimin reciprok të pavarësisë dhe integritetit territorial, njohjen e dokumenteve, diplomave, targave, si dhe thellimin e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë, sundimit të ligjit, shëndetësisë dhe gjetjen e të zhdukurve. persona.

Gjithashtu, Serbia mori përsipër të mos bllokojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, ndërsa Kosova pranoi obligimin për formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës