Basketbollistët serbë humbën një ndeshje që fituan dhe e ndërlikuan renditjen e tyre në WC

Foto: fiba.basketball

Skuadra e basketbollit e Serbisë është në rrugën e humbjes së Kupës së Botës për herë të parë pas 30 vitesh pasi humbi një ndeshje sonte. Serbia humbi 73:74 nga Belgjika në Nish, në një ndeshje që filloi dje dhe përfundoi sonte.

Serbia e mbylli fazën e parë me tri humbje dhe vendin e tretë në Grupin A, prandaj në fazën tjetër të eliminatoreve do t'i bartë më së paku pikë në grupin e sapoformuar.

Domethënë Letonia dhe Greqia në grupin 1 të sapoformuar do të bartin nga shtatë pikë, Belgjika dhe Turqia do të kenë nga gjashtë, kurse Serbia dhe Britania e Madhe nga pesë.

Problem shtesë për Serbinë është se edhe Letonia edhe Belgjika kanë një rekord më të mirë në ndeshjet e njëra-tjetrës dhe në rast të një numri identik të pikëve të fituara, këto dy seleksione do të kenë avantazhin në tabelë, dhe vendosja e KP është siguruar nga tre kombëtaret e para në grup.

Sonte, basketbollistet Srpski humbën ndeshjen e fituar sepse kishin epërsi prej 11 pikësh (68:57) në më pak se shtatë minuta për të mbetur.

Por më pas pati një rënie të madhe në lojë dhe deri në fund Serbia dha vetëm pesë pikë, të gjitha me Ognjen Jaramaz, dhe mori 17. Në 38 sekonda të mbetura, belgët kaluan në epërsi me 73:74 me pikët e Emmanuel Lecomte. , pas së cilës Vanja Marinkovic humbi një goditje për fitore edhe 10 sekonda të mbetura.

Video e ditës