Patriarku serb Porfiry: Ukraina persekuton Ortodoksinë

Foto: Oliver BUNIC / AFP / Profimedia

Kisha Ortodokse Serbe ka akuzuar qeverinë në Ukrainë për presion, dhunë dhe persekutim ndaj Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila është nën juridiksionin e Kishës Ortodokse Ruse.

Kjo vjen pasi autoritetet në Kiev u lëshuan një ultimatum murgjve të Kishës Ortodokse të Ukrainës, teologëve dhe studentëve - të largoheshin nga manastiri Kyiv-Pechersk Lavra deri në mesnatë. Masa është e diskutueshme, si ndërkombëtarisht, ashtu edhe në vetë Ukrainën.

Patriarku serb Porfiri në një deklaratë ai thotë se Ukraina "persekuton Ortodoksinë".

“Kisha Ortodokse Serbe i shikon me shqetësim të thellë, trishtim dhe dashuri vëllazërore vuajtjet e shenjtorëve në Ukrainë, presionet, dhunën dhe persekutimin që qeveria aktuale ukrainase po ushtron mbi kishën kanonike, dhe rrjedhimisht mbi shumicën e qytetarëve të saj. , duke e konsideruar si komunitetin më të madh fetar në vend. Persekutimet kulmuan në ditët e fundit me konfiskimin me dhunë të tempujve në favor të strukturës skizmatike pseudokishë, e cila ka statusin e një lloj kishe shtetërore dhe inkuizicioni informal”, thuhet në deklaratën e KOS-it të nënshkruar nga patriarku serb Porfirije.

KOS-i pretendon se është paralajmëruar edhe “kulmi që po vjen i terrorit”. Ai shprehet se është një "përsëritje besnike e persekutimit sovjetik të kishës".

“Dëbimi i 250 murgjve dhe qindra profesorëve dhe studentëve të teologjisë nga Lavra e Kievit-Pechersk, burimi i lashtë shpirtëror dhe qendra e Rusisë së shenjtë, pagëzimi i krishterimit dhe ortodoksisë sllave lindore në Ukrainën moderne, Rusinë dhe Bjellorusinë, është një gjë e tmerrshme. terrori dhe dhunimi më i rëndë i të drejtave themelore të kishës dhe lirisë fetare. Sjellja e kreut të shtetit ukrainas dëshmon se qëllimi i tij i vërtetë, ndoshta dhe përfundimtar është të fshijë kujtesën historike dhe të gjitha gjurmët e Ortodoksisë origjinale në Ukrainë, në mënyrë që të fshijë kodin dhe identitetin historik që Kisha ndërtoi dhe ruajti me kujdes. shekuj nga koha e Shën Vladimirit e deri më sot, shkruan patriarku i KOS-it.

Vitin e kaluar, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski udhëzoi parlamentin të hartonte një ligj për të ndaluar organizatat fetare të lidhura me qendrat e pushtetit në Rusi.

Në janar, qeveria ukrainase dërgoi një projektligj në parlament që mund të shpërndante Kishën Ortodokse të Ukrainës nëse autoritetet përcaktojnë se ajo ka lidhje me Rusinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës