Një dokumentar serb u bë hit në Netflix vetëm një javë pas transmetimit

Rruga e gjatë drejt luftës
Rruga e gjatë drejt luftës / Foto: Printscreen /IMDB

Dokumentari i Millosh Skundriç, "Rruga e gjatë drejt luftës" ose "Rruga e gjatë drejt luftës", u ngjit në mesin e 10 filmave më të ndjekur të "Netflix” në 14 vende evropiane në javën e parë të publikimit.

Kompania e produksionit “Paradox Film” thekson se filmi ka një shikueshmëri veçanërisht të mirë në vendet nordike. Ai përfundoi i nënti në Holandë dhe i gjashti në Suedi.

"Ky është një lajm i rëndësishëm për kinematografinë serbe dhe historiografinë serbe," tha kompania e prodhimit në një deklaratë.

Filmi përmban biseda me historianë të cilët zbulojnë se si erdhi Lufta e Parë Botërore. Në film luajnë John Rolle, Hugh Strachan, Domink Lieven, Annika Mombauer, Oleg Ayrapetov, Georges-Henri Soutou, Lothar Hobelt, Stig Forster, Jean-Paul Bled, Alan Asked dhe Dusan Batakovic.

Filmi u shfaq në Netflix në përvjetorin e atentatit

Dokumentari u shfaq në shërbimin streaming më 28 qershor, pikërisht në përvjetorin e vrasjes së princit të kurorës Habsburg. Franz Ferdinand. Ai e kreu atentatin Gavrilo Princip i cili plagosi për vdekje me pistoletë Franz Ferdinandin dhe gruan e tij Sophia.

Dokumentari po shfaqet në 30 vende evropiane, ku Netflix ka më shumë se 70 milionë abonentë dhe do të jetë i disponueshëm për t'u parë për pesë vitet e ardhshme. Ndër vite, filmi është vlerësuar në shumë festivale ndërkombëtare të filmit.

 

Video e ditës