Mes luftës dhe urisë, palestinezët në Gaza festojnë Kurban Bajramin me pak ushqim ose gëzim

Verën e kaluar, palestinezët në Rripin e Gazës festuan festën myslimane të Kurban Bajramit siç duhet, me gosti të mëdha familjare, mish të ndarë me të varfërit dhe rroba të reja dhe dhurata për fëmijët.

Por këtë vit, pas tetë muajsh lufte shkatërruese midis Izraelit dhe Hamasit, shumë familje do të hanë ushqime të konservuara në tenda mbytëse.

Në tregjet lokale thuajse nuk ka mish apo bagëti, dhe as para për dhuratat e festave – vetëm luftë, uri dhe mjerim, pa fund.

Myslimanët në mbarë botën do të festojnë në fillim të javës së ardhshme festën katërditore të Kurban Bajramit, festën e sakrificës.

Ajo përkujton gatishmërinë e Profetit Ibrahim për të sakrifikuar djalin e tij Ismailin, siç thuhet në Kuran.

Në traditën judaike dhe të krishterë, Abrahami thirret të sakrifikojë djalin e tij Isakun.

Gaza ishte e varfër dhe e izoluar edhe para luftës, por në vitet e kaluara njerëzit ende arritën të festonin duke vendosur dekorime shumëngjyrëshe, duke i befasuar fëmijët me dhurata dhe duke blerë mish ose duke therur bagëti për t'i ndarë me ata më pak fat.

Pjesa më e madhe e Gazës është tani në gërmadha dhe shumica e popullsisë prej 2,3 milionë palestinezësh janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Agjencitë e OKB-së kanë paralajmëruar se mbi një milion njerëz – pothuajse gjysma e popullsisë – mund të përjetojnë nivelet më të larta të urisë në javët e ardhshme.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës