Takimi Rama-Kurti në Tiranë

Edi Rama dhe Albin Kurti / Foto EPA-EFE / VALDRIN XHEMAJ

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili sot po qëndron për vizitë në Tiranë, pas takimeve me kreun e shtetit Bajram Begaj dhe kryeparlamentaren Lindita Nikola, është takuar edhe me kolegun e tij Edi Rama.

“Me mikun tim të veçantë, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, gjatë drekës së sotme, gjatë së cilës diskutuam në detaje Marrëveshjen e Ohrit dhe progresin e mëtejshëm në procesin e zbatimit të saj”, ka shkruar Rama në Facebook.Albinit i shpreha të gjitha simpatitë e mia për guximin dhe realizmin me të cilin ai ndërmori hapa të rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. E inkurajova kryeministrin që të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, si garantimi i komunave serbe në kuadër të një asociacioni që garanton vetëqeverisjen e komunitetit serb, si dhe funksionimin me garancitë e nevojshme, të kishës serbe në objektet e saj fetare dhe të saj. shërbimet në Kosovë, duke e siguruar se në këtë proces jo të lehtë ka mbështetjen time të plotë, shkruan Rama.Ai shton se janë marrë vesh që seanca e ardhshme e përbashkët e qeverive të dy vendeve të mbahet në qershor.Kjo do të jetë seanca e nëntë e përbashkët e dy qeverive, pas asaj të qershorit të vitit të kaluar.Seanca e parë e përbashkët u mbajt më 11 janar 2014 në Prizren dhe u drejtua nga kryetarët e atëhershëm të dy qeverive, Hashim Thaçi dhe Edi Rama, të cilët e cilësuan ngjarjen si “historike”.Për herë të parë, parlamentet e dy vendeve zhvilluan një seancë të përbashkët më 27 nëntor të vitit të kaluar në Tiranë, një ditë para festimit të ditës së pavarësisë së Shqipërisë, 28 nëntorit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës