Drejtorët e CIA-s dhe Mossad-it takohen me kryeministrin e Katarit kushtuar armëpushimit në Gaza

Krerët e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) dhe Mossad izraelite u takuan me kryeministrin e Katarit dje në Doha për të diskutuar hapat e mëtejshëm pas zgjatjes dy-ditore të armëpushimit midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas, raportoi Al Jazeera.

Drejtori i CIA-s William Burns dhe David Barnea, kreu i shërbimit të inteligjencës Mossad, folën dje me kryeministrin e Katarit Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, një ditë pasi Doha njoftoi një zgjatje dy-ditore të armëpushimit fillestar katër-ditor humanitar në Gaza. .

Drejtori i CIA-s, William Burns ishte në Doha "për takime mbi konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit, duke përfshirë diskutimet për pengjet", tha një zyrtar amerikan i paidentifikuar.

Ndryshe, Katari, ku ndodhen disa liderë politikë të Hamasit, i udhëheq negociatat mes grupit militant palestinez dhe Izraelit. Në takim, zyrtarët diskutuan për parametrat e mundshëm të fazës së re të marrëveshjes së armëpushimit. Tregohet gjithashtu se ata kanë shqyrtuar se çfarë është e nevojshme për të arritur një armëpushim që do të zgjasë më shumë se disa ditë. Para atij takimi, zyrtarët e Katarit folën me zyrtarët e Hamasit për të kuptuar se çfarë mund të binte dakord grupi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës