Në takimin Kurti-Saracin, është biseduar për situatën aktuale të sigurisë në Kosovë pas sulmit në Banjskë

Trazirat në Kosovë / Foto EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar sot me të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Saratsin, për situatën e sigurisë në Kosovë. Kjo është vizita e dytë e Saracinit në Kosovë brenda shtatë ditëve.

Në takimin ku mori pjesë edhe ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rode, Kurti theksoi se provat e mbledhura gjatë hetimeve të kryera pas “sulmit kriminal dhe terrorist” dëshmojnë “përfshirjen e drejtpërdrejtë të institucioneve shtetërore të Serbisë në këtë akt agresioni kundër Kosovës”. “.për çka Serbia duhet të sanksionohet dhe ndëshkohet ndërkombëtarisht.

Kurti, thuhet në deklaratë, ka falënderuar ambasadorin Saraçin për këtë vizitë dhe angazhimin e tij të vazhdueshëm dhe intensiv.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës