Serbët sonte ndezin qirinj para kishës së Shën Savës për viktimat e veriut të Kosovës

Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Para kishës së Shën Savës, qytetarët kanë nisur të ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në veri të Kosovës.

Siç raportoi N1, zona përballë Tempullit ishte mbushur tashmë rreth orës 20:30 dhe u publikuan edhe foto të viktimave të konfliktit në Banjskë.
Qytetarët u mblodhën të qetë, ndezën qirinj dhe bënë nderime, raporton reporteri i N1.

Më pas para tempullit u shpalos një pankartë me imazhet e të vdekurve, si dhe një ku shkruhej: “Ne nuk dorëzohemi”.

Rreth orës 21:10 ranë kambanat e kishës.

Situata në veri të Kosovës edhe sonte është e qetë, por ende e tensionuar. Gjykata e Kosovës vendosi të mbajë në paraburgim tre të dyshuarit për përfshirje në vrasjen e policit në veri të vendit. Policia ka sekuestruar më parë automjete me një arsenal armësh zjarri të kalibrave të ndryshëm, eksploziv, municione dhe logjistikë për qindra persona.

Ndërkohë, Prishtina kërkon nga Beogradi që të dorëzojë sulmuesit që u arratisën pas përleshjes me policinë e Kosovës. Ata akuzuan gjithashtu politikanët për pjesëmarrje në sulme.

Presidenti serb Vuçiq thotë se ata nuk kanë asnjë lidhje me të. Nesër në Serbi është shpallur ditë zie.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës