Serbia është në krye të botës së vendeve ku hyn kapitali kinez

EPA-EFE / KOCA SULEJMANOVIQ

Nëse merren parasysh të dhënat e dy viteve të fundit, Serbia është kampione e botës për sa i përket huamarrjes dhe hyrjes së kapitalit nga Kina, raporton së fundmi e përjavshmja serbe “Nedeljnik”.

Në këto dy vite, Serbia ka marrë gjithsej 8,03 miliardë dollarë nga Kina, duke përfshirë investimet kineze, duke e bërë vendin lider botëror, thuhet në hulumtim.Gjurmuesi i Investimeve Globale të Kinës” nga Instituti Amerikan i Ndërmarrjeve dhe Fondacioni Heritage. Nga viti 2005 deri në vitin 2022, mbi 17 miliardë dollarë nga Kina janë investuar në Serbi.

Për krahasim, sipas të njëjtit hulumtim, vetëm 2005 milionë dollarë nga Kina kanë hyrë në Maqedoni në periudhën 2022-650.

Të dhënat e “Nedeljnik” thonë se vetëm nga viti 2016 deri në vitin 2021, nga Kina në Serbi janë investuar 3,03 miliardë dollarë nga kompanitë kineze, para së gjithash përmes blerjes së minierës së Borit në Bor dhe Hekurorisë në Smederevë.

Krahas kësaj, nga viti 2010 deri në vitin e kaluar, autoritetet serbe kanë marrë hua nga Kina gati 14 miliardë dollarë amerikanë dhe këto mjete janë përdorur për ndërtimin e infrastrukturës së komunikacionit dhe shërbimeve komunale.

Në listën botërore të vendeve që kanë marrë më shumë hua nga Kina ose kanë tërhequr kapitalin kinez në dy vitet e fundit, pas Serbisë, Turkmenistani është në vendin e dytë, ndërsa Arabia Saudite është e treta. Pas tyre vijnë Indonezia, Holanda, Kolumbia, Hungaria dhe Iraku.

Analiza e gjerë e “Nedeljnik” tregon se Serbia e mori kredinë e parë kineze në vitin 2010, por pas ardhjes në pushtet të presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe Partisë Progresive Serbe, lidershipi shtetëror në fakt u kthye në mënyrë drastike drejt Kinës.

Deri në vitin 2012, burimi më i rëndësishëm i kapitalit për Serbinë ishte Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga ku, përveç donacioneve, vinin edhe kredi përmes BE-së dhe bankave zhvillimore evropiane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës