Serbia tashmë ka zgjedhur Perëndimin, lidhjet me Rusinë janë gjithnjë e më të dobëta, thotë ambasadori amerikan Hill

Christopher Hill dhe Aleskandar Vuçiq / Foto: MPB

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka vlerësuar sonte se vendi tashmë ka vendosur për Perëndimin dhe se, siç ka thënë ai, marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë “po dobësohen dita-ditës”.

Hill theksoi se është e rëndësishme që Beogradi t'i qaset në mënyrë konstruktive planit për një marrëveshje evropiane me Prishtinën dhe se kjo do të ndikojë përfundimisht në shpejtësinë me të cilën Serbia i afrohet Perëndimit.

"Serbia tashmë ka vendosur të kthehet në Perëndim dhe mendoj se shumë serb e shohin zhgënjyese që procesi po zgjat kaq shumë", tha Hill për "N1" dhe shprehu shpresën se rezultati i sjelljes konstruktive të Beogradit do të jetë një ritëm shumë më i mirë dhe më i shpejtë i integrimit evropian.

Kur u pyet se pse propozimi evropian ishte sekret, ai tha se nuk do ta quante sekret, por diçka që bie në "kanalet tradicionale diplomatike".

“Nëse përpiqeni të merreni me diplomacinë përmes mediave, do të ketë shumë keqkuptime”, tha ai, duke shtuar se prandaj beson se çështje të tilla duhet të diskutohen ekskluzivisht në tryezë.

I pyetur nëse presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuќi., do të kalonte kufirin nëse do të zbulonte përmbajtjen e propozimit në seancën e ardhshme parlamentare, pasi u njoftua sotHill u përgjigj se ishte një pyetje hipotetike, por që çështja kërkonte sigurisht një debat të madh në parlament.

“Mendoj se është me vend që plani të debatohet në parlament, por ua lë të tjerëve të vendosin se çfarë duhet të zbulohet dhe çfarë jo”, tha ambasadori.

Hill, siç thuhet nga H1, vlerësoi gjithashtu se "Serbia i është përmbajtur politikës së saj të sanksioneve kundër Rusisë më shumë sesa e ka mbajtur ushtria ruse Kherson".

- E shihni se si çështja e marrëdhënieve të Serbisë me Rusinë po dobësohet dita-ditës. Mund të shihet se interesimi për bashkëpunim me BE-në dhe interesimi më i madh për bashkëpunim me ne po rritet - tha Hill.

Ai përsëriti qëndrimin e Uashingtonit se Serbia duhet t'i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë dhe shtoi se nuk është e vërtetë se Serbia "nuk ka bërë asgjë", pasi vendi dënon agresionin rus kundër Ukrainës.

I pyetur nëse pozita e Beogradit në negociatat me Prishtinën është më e dobët për shkak se Serbia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, ai tha se e konsideron këtë çështje më vete.

I pyetur se kush bashkëpunon më shumë, kryeministri i Kosovës Albin Kurti apo presidenti Vuçiq, qeshi ambasadori.

“Nëse do të mendoja se përgjigjja e kësaj pyetje do të ndihmonte procesin e negociatave, do t'i përgjigjesha, por këtë do t'ia lë në imagjinatën tuaj,” tha Hill.

Ai gjithashtu theksoi se çështja kryesore për përmbushjen e Marrëveshjes së Brukselit është themelimi i Bashkësisë së Komunave Serbe (CMU).

"Unë mendoj se ka një nevojë urgjente që të gjithë të bien dakord për këtë dhe të kuptojnë se pasi të pranoni diçka, duhet të vazhdoni," tha Hill.

Ai nuk ka dashur të komentojë për dokumentet që kanë dalë në media, për të cilat pretendohet se janë propozimi për zgjidhjen e mosmarrëveshjes, por ka treguar se qëndrimi i negociatorëve ndërkombëtarë është komunikuar shumë mirë si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë.

Kurti për presionet nga perëndimi: Nuk mund të shantazhohemi, do të rezistojmë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës