Serbia nuk është neutrale ndaj luftës në Ukrainë, thotë ministri i Integrimeve Evropiane

Foto nga MIA

Serbia nuk është neutrale në lidhje me luftën në Ukrainë, është e vërtetë që është neutrale ushtarakisht, por jo politikisht, tha ministri i Integrimeve Evropiane. Tanja Miscevic dhe shtoi se Serbia "shpreh vazhdimisht mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës".

- Votimi në Asamblenë e Përgjithshme me rastin e përvjetorit të fillimit të luftës është një tjetër tregues i tillë dhe dërgimi i djeshëm i pajisjeve për restaurimin e energjisë elektrike është një mbështetje absolute për qytetarët. Ne gjithmonë e shpjegojmë atë me faktin se e dimë se çfarë do të thotë një sistem i prishur energjetik, sepse ne si qytetarë i kemi mbijetuar, edhe pse jo në minus 20 si në Ukrainë, prandaj ndjeshmëria jonë është më e madhe, tha Miscevic.

Në seancën e Komisionit të Parlamentit të Serbisë për Integrime Evropiane, në të cilën ajo prezantoi Raportin për negociatat për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian gjatë presidencës me Republikën Çeke, në periudhën korrik-dhjetor 2022. e cila u pranua nga ai organ parlamentar, Misçeviq tha se Serbia është i vetmi vend në rajon që e ka dërguar atë pajisje, edhe pse i gjithë rajoni i posedon.

- Ne jemi në monitorim të vazhdueshëm, jemi në kontakt edhe me Ambasadën e Ukrainës dhe përmes mekanizmit për mbrojtje civile të BE-së. cilat janë të gjitha nevojat humanitare të këtij lloji, tha Miscevic.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës