A do të detyrohet Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë? Vuçiq “nuk është i emocionuar”, por njoftoi ndryshimin e kursit

Flamujt e Rusisë, Serbisë dhe Bjellorusisë
Flamujt e Rusisë, Serbisë dhe Bjellorusisë / Foto: Vitaly Timkiv / Sputnik / Profimedia

Presidenti serb Aleksandar Vuќi. tha sot në parlament se Beogradit mund t'i duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë, raporton "N1".

– Nuk jam entuziast për këtë, por nuk e di se sa do të zgjasim nëse nuk vendosim sanksione. Ne po e paguajmë çmimin që nuk i kemi prezantuar, por është çështje e angazhimit politik të lidershipit tonë – tha Vuçiq.

Ai ka thënë se menjëherë e ka bërë të qartë se nuk i pëlqen asgjë në propozimin e Bashkimit Evropian lidhur me zgjidhjen e problemit të Kosovës.

“Kam paraqitur detajet më të këqija të kontratës, për të treguar peshën e situatës, tha Vuçiq.

Lehtësia e padurueshme e papërgjegjshmërisë e ndjek popullin tonë, tha Vuçiq, duke theksuar se drejtimi i vendit kërkon përgjegjësi të madhe.

Deputetët e Kuvendit të Serbisë kanë nisur sot seancën e re të jashtëzakonshme në të cilën presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka prezantuar Raportin për procesin e negociatave me Prishtinën.

Raportin zyrtarisht deputetëve ua kanë dorëzuar Qeveria e Serbisë, Zyra për Kosovën e Qeverisë së Serbisë, si dhe Zyra pak e njohur për Çështje Koordinuese në procesin e negociatave me institucionet e vetëqeverisjes në Prishtinë.

Pas fjalimit të Vuçiqit filloi diskutimi. Gjatë pasdites ka ndodhur инцидент duke shtyrë mes deputetëve të qeverisë dhe opozitës të cilët janë drejtuar drejt vendit ku ishte ulur Vuçiq.

VIDEO | Vuçiq: Plani evropian parasheh që ne nuk do ta kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës