Sipas Radev, problemi më i madh për Bullgarinë në planin afatmesëm është inflacioni, ndërsa në planin afatgjatë demografia.

Rumen Radev / Foto: MPB

Në planin afatmesëm, problemi më i madh për Bullgarinë është inflacioni, në afat të gjatë - demografia. Këtë mendim e ka shprehur presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, në forumin "Bota para 2023".

Ai theksoi se bullgarët kanë kursimet personale më të ulëta në Bashkimin Evropian.

“Dallimi në mes të bruto produktit vendor për kokë banori në mes të Sofjes dhe komunës së fundit është katër herë e gjysmë, theksoi Radev.

"Kjo nuk është mirë për një vend të zhvilluar evropian, siç pretendon Bullgaria," shtoi ai.

Sipas presidentit të Bullgarisë, pyetja e madhe është se deri kur dhe si do të ndihmojnë shteti dhe institucionet evropiane, transmeton BTA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës