Sipas një studimi të ri: Pandemia e ardhshme ka të ngjarë të shkaktohet nga gripi

Foto: Pexels

Gripi është ende kërcënimi më i madh për shëndetin global dhe OBSH i frikësohet përhapjes së llojit të shpendëve. Shkencëtarët theksojnë se gripi do të jetë fajtori më i mundshëm për pandemitë e reja në të ardhmen. shkruan "Guardian".

Një studim ndërkombëtar, që do të publikohet javën e ardhshme, zbulon se 57 për qind e epidemiologëve dhe virologëve besojnë se një lloj gripi do të shkaktojë pandeminë e ardhshme.

Besimi se gripi është pandemia më e madhe bazohet në hulumtimet afatgjata që tregojnë se virusi po evoluon dhe po ndryshon vazhdimisht, thotë. John Salmonton-Garcia nga Universiteti i Këlnit.

“Çdo dimër është sezon gripi. Ne mund t'i shpjegojmë ato si pandemi të vogla. Ato janë pak a shumë të kontrolluara sepse shtamet e ndryshme që i shkaktojnë nuk janë mjaft virulente, por jo gjithmonë do të jetë kështu”, shpjegon Salmonton-Garcia.

Detajet e studimit, i cili përfshin kontribute nga 187 shkencëtarë, do të prezantohen në kongresin e Shoqatës Evropiane për Mikrobiologjinë Klinike dhe Sëmundjet Infektive në Barcelonë fundjavën e ardhshme.

Njëzet e një për qind e shkencëtarëve në sondazh besojnë se shkaku i pandemisë së re do të jetë i ashtuquajturi virusi "sëmundja X", i cili është ende i panjohur për shkencën. Ata besojnë se do të jetë një mikroorganizëm ende i pazbuluar që shfaqet papritur, si Sars-Cov-2, që ishte shkaku i pandemisë së 2019-ës.

Disa shkencëtarë, 15 për qind e tyre, besojnë se Sars-Cov-2 është ende një kërcënim dhe se disa tendosje në të ardhmen do të shkaktojnë një pandemi.

Mikroorganizma të tjerë vdekjeprurës, si virusi Lassa, Nipah, Ebola dhe Zika, u identifikuan si kërcënim serioz nga vetëm një deri në dy përqind e pjesëmarrësve në studim.

“Gripi mbetet kërcënimi më i madh për sa i përket potencialit të tij pandemik në sytë e shumicës dërrmuese të shkencëtarëve”, shton Salmonton-Garcia.

Javën e kaluar, OBSH paralajmëroi për përhapjen alarmante të llojit të gripit H5N1 që ka shkaktuar miliona raste të gripit të shpendëve në të gjithë planetin. Përhapja e tij filloi në vitin 2020 dhe ka çuar në miliona vdekje ose vrasje të shpendëve, si dhe vdekjen e miliona shpendëve të egër.

Kohët e fundit, virusi është përhapur te gjitarët, duke përfshirë edhe bagëtinë, dhe raste janë raportuar në 12 shtete të SHBA-së, duke rritur frikën e përhapjes së mundshme te njerëzit. Sa më shumë lloje gjitarësh që virusi arrin të infektojë, aq më shumë shanse ka të evoluojë në një specie të rrezikshme për njerëzit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës