Sipas Erdogan, Eurovision inkurajon neutralizimin gjinor dhe kërcënon familjen tradicionale

Recep Tayyip Erdogan / Foto EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip, kritikoi Eurovizionin, duke thënë se ngjarja muzikore "inkurajon neutralizimin gjinor" dhe kërcënon familjen tradicionale.

Erdogan i cilësoi konkurrentët e Eurovizionit si "kuajt e Trojës të korrupsionit social", ndërsa theksoi se qeveria e tij kishte të drejtë që që nga viti 2012 Turqia nuk ka marrë pjesë në konkursin muzikor pan-evropian të 2012-ës.

Është bërë e pamundur të takosh një person normal në ngjarje të tilla, theksoi Erdogan, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim në pushtet e të cilit është intolerante ndaj të drejtave të komunitetit LGBTI.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës