Kryetarja e Kuvendit të Kosovës: Pa folur me Kurtin, Rama nuk është dashur të propozojë draft për JSO-në

Edi Rama në Bruksel, Belgjikë / 19 korrik 2022 / Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca i vlerësoi si gabim veprimet e kryeministrit shqiptar Edi Rama, i cili i dorëzoi Presidentit të Francës draft-statutin për Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe në Kosovë, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Olaf Schultz.

Pas demonstratës së sotme me rastin e 145-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, Konjufca tha se Rama nuk është dashur të hartojë një dokument të tillë pa u ulur dhe ta diskutojë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Sipas kryetares së Kuvendit të Kosovës, askush nuk i ka kërkuar Ramës që të përgatisë ndonjë draft statut të Komunitetit.

“Nuk kemi asnjë interes për këtë, sepse mendoj se kjo është çështje e institucioneve të Kosovës. Kryeministri shqiptar tha se ishte sekret, por nënkryetari ynë (i Kuvendit, deputeti i opozitës Enver Hoxhaj) thotë se e pa. Deri më tani kanë qarkulluar shumë drafte, por asnjëri prej tyre nuk ka pasur efekt në Kosovë... Në parim, mendoj se është gabim, pavarësisht nga përmbajtja. Është një defekt në parim, sepse kryeministri shqiptar nuk duhet të bëjë veprime të tilla pa u ulur me kryeministrin e Kosovës dhe pa i shqyrtuar të gjitha ato çështje bashkë. Mendoj se takohen shpesh, por kjo ka qenë një lëvizje e njëanshme”, ka thënë Konjufca.

Në lidhje me njoftimet se SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian mund të vendosin sanksione ndaj Kosovës nëse ajo nuk i plotëson kërkesat e tyre për tejkalimin e situatës në veri të vendit, të banuar me shumicë serbe, Konjufca tha se institucionet shtetërore janë duke bashkëpunuar ngushtë me aleatët për të qetësuar situatën.

Gazetarët i kërkuan një mendim kryeministrit Kurti dhe presidentit të Shqipërisë për projektstatutin e Ramës për Komunitetin e Komunave me shumicë serbe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës