Operacioni i shpëtimit: Disa kajakë sportive janë përmbysur pranë Dubrovnikut, dy persona janë në kërkim

Dubrovnik, Kroaci / Foto: Pexels/Rachel Claire

Disa kajakë sportive u përmbysën pranë ishullit kroat të Lokrum. Të paktën dy persona janë duke u kërkuar dhe nëntë persona janë shpëtuar, përfshirë një fëmijë. Kërkimet janë ndërprerë sonte dhe do të rifillojnë në mëngjes.

Rreth orës 15:20 policia ka marrë një denoncim nga qytetarët se ka vënë re disa kajakë të përmbysur në det të hapur pranë ishullit Lokrum.

"Policia është përfshirë në një operacion kërkim-shpëtimi në det pasi morëm një raport për një kajak që u përmbys jashtë Lokrum këtë pasdite," tha Andriana Biskup, zëdhënëse e policisë Dubrovnik-Neretva.

Ai shton se operacioni i kërkimit drejtohet nga Kapiteneria e Porteve, ndërsa policia me gomonen e saj është fokusuar në vendin ku janë parë për herë të fundit kajakët dhe në brezin më të gjerë detar rreth asaj zone.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës