Shpëtuesit që po kërkonin nëndetësen në Oceangate dëgjuan një tingull të pazakontë

Nëndetësja Titan në Oceangate / Foto: Ocean Gate / Fletushkë / AFP / Profimedia

Një video nga dokumentari i Channel 5 The Titanic Submarine Disaster: Minute by Minute përfshin tingullin e frikshëm të përplasjes së dëgjuar nga shpëtuesit gjatë kërkimit për nëndetësen Titan.

Tingulli i trokitjes bëri që shpëtuesit të besonin gabimisht se njerëzit brenda nëndetëses ishin ende gjallë pasi Titani humbi kontaktin me sipërfaqen.

Regjistrimi audio, i cili deri më tani nuk është publikuar për publikun, iu dha producentëve të filmit nga ekipi i Forcave Ajrore Kanadeze që drejtoi misionin e kërkim-shpëtimit për pesë personat në bordin e nëndetëses, e cila u zhduk më 18 qershor 2023. Raporton Forbes. Nëndetësja u lëshua atë ditë rreth orës 8 të mëngjesit në Oqeanin Atlantik, 400 milje detare nga brigjet e Newfoundland, Kanada. Në atë vend ndodhet rrënoja e Titanikut.

Dokumentari do të publikohet në qershor në përvjetorin e tragjedisë në Oqeanin Atlantik. Filmi tregon detaje të operacionit të kërkimit me vlerë më shumë se një milion dollarë.

Dokumentari pyet se çfarë mund të mësohet nga kjo fatkeqësi. Në film shfaqen edhe ekspertë të cilët dhanë mendimin e tyre për atë që ndodhi gjatë kontrollit dhe çfarë tingulli u dëgjua. Gjatë kontrollit, disa ekspertë paralajmëruan se tingulli i dëgjuar nga shpëtuesit ndoshta nuk ishte provë se njerëzit brenda nëndetëses ishin gjallë.

Kërkimi zgjati katër ditë dhe raportet se shpëtimtarët dëgjuan një zhurmë trokitjeje gjatë kërkimit të nëndetëses, u shfaqën në ditën e dytë të kërkimit. Forcat Ajrore Kanadeze i thanë Channel 5 se goditjet u dëgjuan që në ditën e parë dhe çdo herë që kërkimi vazhdonte.

Një zyrtar i marinës amerikane gjatë kërkimit për Titan tha për CBS News se një analizë e tingujve të përplasjes përcaktoi se ishte zhurmë e oqeanit ose tinguj që vinin nga anije të tjera kërkimore.

Chris Parry, një ish-admiral i Marinës Mbretërore Britanike, tha për TV Talk se tingujt mund të kishin ardhur nga Titaniku i fundosur.

Ish-kapiteni i nëndetëses së Marinës Tayan Ramsey thotë në film se tingulli ishte ritmik.

"Mund të tingëllojë si dikush që troket." Rregullsia e atyre rrahjeve është shumë e pazakontë. Është ritmike, sikur dikush po nxjerr një tingull. Fakti që tingulli përsëritet është vërtet i pazakontë”, ka komentuar Ramsey.

Tingulli u regjistrua për herë të parë më 20 qershor rreth orës 23:30, pas së cilës marina amerikane konfirmoi se kishte zbuluar tingujt mëngjesin tjetër. Kapiteni i rojes bregdetare Jamie Frederick tha se ata nuk e dinin se çfarë ishte në atë kohë. “Të jem i sinqertë me ju, nuk e dimë”, tha ai.

Jamie Pringle nga Universiteti Keele beson se tingujt vijnë nga aktiviteti njerëzor. Ai thotë se oqeani është një vend shumë i zhurmshëm me anije, nëndetëse si dhe anije kërkimi.

Matthew Shank, themeluesi i organizatës së kërkim-shpëtimit detar Marsar International, gjithashtu mendon se tingulli vjen nga njerëzit.

“Mund të ketë burime të shumta zhurmash, fundi i oqeanit është një mjedis i zhurmshëm. “Mendoj se tingulli mund të jetë shkaktuar nga mbeturinat e Titani, por mund të ketë ardhur edhe nga Titaniku nëse rrymat e oqeanit bartin pjesë metalike të anijes përreth”, tha Shank.

Profesori i Robotikës Detare në Universitetin e Sidneit, Stephen B. William thotë se tingulli mund të shkaktohet nga kafshët detare si balenat.

Një orë e 45 minuta pasi Titani ra në oqean, ai humbi kontaktin me anijen mëmë Polar Prince në Oceangate, e cila zotëron nëndetësen dhe u deshën tetë orë që Rojet Bregdetare të SHBA të raportonin Titanin të zhdukur. Pas kësaj ka nisur operacioni i kërkim-shpëtimit të pesë pasagjerëve.

Anije nga e gjithë bota u nisën për të kërkuar dhe kishte shpresë se pasagjerët do të shpëtoheshin para se të mbaronin ajri brenda nëndetëses. Por më vonë u raportua se pesë persona në nëndetëse ndoshta kishin vdekur. U raportua gjithashtu se sistemi i mbikëqyrjes së Marinës së SHBA-së kapi tingujt e mundshëm të një shpërthimi tashmë gjatë zbritjes fillestare. Megjithëse zyrtarët njoftuan shpejt se pesë pasagjerë dyshohej se kishin vdekur, kërkimi vazhdoi.

Mbetjet e nëndetëses u zbuluan pranë vendit të fundosjes së Titanikut më 22 qershor. 10 ditë pas zhdukjes, roja bregdetare njoftoi se në rrënojat e nëndetëses ishin gjetur mbetje njerëzore. Oceangate me bazë në Uashington, DC u mbyll gjatë kontrollit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës