Spasovski thotë se nuk do të lejojnë askënd “të cenojë dinjitetin tonë” as maqedonas dhe as bullgar.

Foto: MPB / print screen

“Nuk do të lejohet cenimi i dinjitetit të popullit maqedonas dhe shtetit maqedonas në asnjë formë, nuk do ta tolerojmë nëse kjo bëhet nga askush, qytetar i Maqedonisë apo shtetas i Bullgarisë”, tha ministri i Brendshëm. Çështjet Oliver Spasovski sonte në vizitë në “Sitel”.

“Sigurisht që ka një reagim të justifikuar nga qytetarët, ne jemi gjithmonë mikpritës dhe duam të tregojmë një kapacitet të lartë demokratik dhe këtë e kemi treguar, por institucionet e sistemit janë këtu dhe punojnë vazhdimisht, nuk ka nevojë të bllokohen rrugët. dhe çdo gjë tjetër, që nuk do të kontribuojë për asgjë”, tha ministri.

Sipas tij, identiteti, gjuha dhe kultura jonë janë vetëm tonat dhe duhet t'i mbrojmë sa më shumë.

Tensionet po rriten se do të vijë dikush të na i marrë këto shenja, ne do t'i mbajmë”, shtoi Spasovski.

Në lidhje me atë se a do të ketë ndalime për hyrjen e qytetarëve bullgarë, Spasovski tha se baza e atyre vendimeve është respektimi i shtetit maqedonas, popullit maqedonas dhe dinjitetit tonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës