Spasovski: Policia do të kundërshtojë ashpër nëse dikush poshtëron Maqedoninë dhe popullin maqedonas të shtunën

Oliver Spasovski - Ministër i Punëve të Brendshme / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Policia e Maqedonisë ka kapacitet në çdo kusht që të ruajë sigurinë dhe paqen dhe qetësinë e qytetarëve, thotë ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në përgjigje të pyetjes nëse MPB ka kapacitete për të siguruar një festimi i përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit më 4 shkurt, ngjarje të cilën Këshilli i Sigurimit e vlerësoi si me rrezikshmëri të lartë.

Qytetarët, thotë Spasovski, nuk duhet të shqetësohen fare se do të merren të gjitha masat për një festë dinjitoze, pa prishje të rendit dhe qetësisë publike.

- Ky vend ka institucionet e veta që janë përgjegjëse për ruajtjen e rendit dhe qetësisë publike. Në bazë të vlerësimeve do të aktivizohet një plan që do të kontribuojë në adhurimin paqësor. Prania e policisë duhet të jetë në kënaqësinë tonë që të sigurohet një përkujtim paqësor dhe dinjitoz dhe të mos shqetësohet që ka prani policore. Janë ata që na mbrojnë dhe krijojnë një atmosferë në të cilën të gjithë jetojmë dhe punojmë të sigurtë - theksoi ministri Spasovski në një intervistë për MTV mëngjesin e sotëm.

Ai theksoi gjithashtu se njoftimet për një lloj “roje nate” janë thjesht të papranueshme dhe policia është ajo që garanton sigurinë e qytetarëve.

- Asnjë parti politike nuk mund të përvetësojë karakterin dhe veprën e dikujt. Ai i përket popullit maqedonas. E vetmja gjë që meriton Goce Dellçev është ta nderojë veprën e tij me dinjitet. Ne si shtet udhëheqim një politikë të fqinjësisë së mirë, këtu nuk ka dilemë, por prandaj kërkojmë respekt dhe dinjitet. Ne nuk devijojmë nga ato parime. Ne duam t'i japim dorën të gjithëve, por do të kundërshtojmë ashpër nëse dikush dëshiron të poshtërojë Maqedoninë dhe popullin maqedonas, është kategorik Spasovski.

Ministri i Punëve të Brendshme edhe një herë dërgoi apel për një festë dinjitoze, një mesazh për të gjithë se çdo individ mban përgjegjësinë e tij personale për sigurinë e përbashkët, për sjelljen demokratike dhe se policia maqedonase është plotësisht e gatshme të sigurojë kushte për një festë dinjitoze të festës. përvjetorin e lindjes së Goce Dellçevit pa asnjë shqetësim të rendit dhe qetësisë publike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës