Spasovski: Në protesta ka mjaft policë, arrestohet sulmuesi me armë dhe djali që hodhi koktejin Molotov

Konferenca për shtyp e ministrit Oliver Spassovski / Printscreen
Konferenca për media e ministrit Oliver Spasovski / Printscreen

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, konsideron se në protestat e djeshme ka pasur prezencë të mjaftueshme policore për të parandaluar një incident më të madh, pasi dje në përmendoren e Skënderbeut, në ballafaqimin me gurë dhe shishe mes demonstruesve nga “Ultimatumi, jo faleminderit”. " dhe një grup shqiptarësh nga Çarshia, njëri prej tyre, i identifikuar më vonë si vëllai i drejtorit të "Higjenës Komunale" të Shkupit, i drejtoi armën turmës protestuese dhe shtiu në ajër. Policia e ka arrestuar në vend.

Policia parandaloi incidentet me një numër më të madh të policëve. Shikoni videot që janë publikuar nga mediat. Po ju tregoj një foto, a nuk është kjo ndërhyrje në vend? Po, sigurisht që nuk duhet të vijë deri te kjo. Që kjo të mos ndodhë, çdo qytetar duhet ta dijë se protesta duhet të jetë paqësore. Askush nuk lejohet të nxjerrë armë zjarri dhe të rrezikojë sigurinë. Për asnjë qytetar në vend. Ju lutemi mos e justifikoni tërheqjen e armës në publik. Absolutisht mund të kishte pasoja më të mëdha. Prandaj u bëj thirrje qytetarëve dhe subjekteve politike dhe të gjithë atyre që marrin pjesë në protesta që të jenë protesta paqësore. Vandalizmi dhe dhuna në asnjë rast nuk do të japin rezultat, është i vendosur Spasovski.

I pyetur drejtpërdrejt nëse do të jepte dorëheqjen për dështimet e policisë gjatë protestave të dhunshme, ai përsëriti se gjithçka është siguruar nga policia.

Unë tashmë i jam përgjigjur kësaj pyetjeje, aty kishte mjaft shërbime dhe policë dhe nuk lejuan të ndodhte asnjë incident. Kishte mjaft policë. Nuk thamë që nuk ka pasur asnjë incident. Ne parandaluam një incident të madh. Po të mos kishte polici, nuk do të kishte arrestime dhe asnjë reagim nga policia, theksoi ministri dhe shtoi se nuk mund të kërkohet përgjegjësi nga ata që parandalojnë një incident.

Njohuritë operative për incidentet e mundshme, sipas tij, janë kudo ku lëvizin apo qëndrojnë protestantët.

Në bazë të të gjitha planeve dhe vlerësimeve të bëra, aty nuk lejohej të ndodhte asnjë incident. Askush nuk mund ta priste atë që ndodhi. Askush nuk e priste pardje që ajo që ndodhi të ndodhte para një asambleje, të plagoseshin 47 policë. Ne shtuam njoftimet e incidentit nga njohuritë operacionale që kishim. Ai që hodhi një koktej molotov në kuvend tashmë është arrestuar, tha ministri

Bëhet fjalë për J.S.(18) nga Shkupi, i cili është identifikuar nga video dhe i cili ka pranuar veprën penale”, ka njoftuar më pas Spasovski në Facebook.

Se në protestë ka pasur prezencë të mjaftueshme policore, konfirmoi drejtori i BJB-së Sasho Tasevski.

Kemi mjaft policë. Rasti i dhunshëm është ndalur nga policia. Një ditë më parë ju thatë se incidenti nuk u raportua në komisariat. Shtabi do të bëjë një vlerësim të sigurisë dhe nëse vlerëson do të ketë siguri të mjaftueshme edhe sonte, tha ai.

Lidhur me alarmin që Mickoski ngriti mbrëmë se ndaj tij janë kërcënuar me armë, Spasovski theksoi:

Deri më tani nuk kemi raportuar për kërcënime ndaj Hristijan Mickoskit në asnjë stacion policor. Ka pasur momente në një periudhë më parë kur ai vetë ka kërkuar që të bëhet një vlerësim në fushën e sigurisë. Atij iu dha siguria dhe kur mbaroi kjo nevojë - jo më. Në çdo moment ai mund të raportojë nëse ka një kërcënim sigurie. Për momentin nuk ka informacione se dikush dëshiron t'i marrë jetën dikujt, është i vendosur Spasovski.

A do të eskalojnë protestat në tensione më të mëdha ndëretnike, siç tha të shtunën ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, nëse propozimi francez nuk pranohet, Spasovski tha se policia do të vazhdojë të bëjë vlerësime të sigurisë, por mbetet në dorë politikanët t'i kushtojnë vëmendje çdo fjale të folur publikisht për të parandaluar incidentet dhe dhunën.

Ne punojmë çdo ditë në këtë zonë me shërbimet e sigurisë. Sigurisht, secili prej nesh duhet të jetë i kujdesshëm në bërjen e deklaratave publike në publik sepse e gjithë kjo mund të shkaktojë probleme të caktuara. Megjithatë, shërbimet e sigurisë duhet të jenë në lartësinë e detyrës që të mund të parandalojnë dhe mundësisht të parandalojnë çdo ngjarje që do të ishte rrezik për sigurinë, vendosi Spasovski.

Shërbimet e sigurisë do të bëjnë vlerësime për protestën e paralajmëruar sonte para Qeverisë, Ministrisë së Jashtme dhe Kuvendit, ndaj do të vendoset se cili do të jetë orari i punonjësve të policisë.

Kallëzim penal pas procedurës së shpejtë dhe ndalim për disa nga banditë para Kuvendit

Ministria e Punëve të Brendshme në një komunikatë për media të ministrit nga Qendra për trajnime në Idrizovë theksoi se për incidentet para Kuvendit të së martës janë arrestuar edhe katër persona, përkatësisht gjithsej 15 me 11. të së njëjtës mbrëmje. Tre prej tyre janë të mitur.

Të gjithë janë arrestuar në lidhje me veprën penale “pjesëmarrje në turmë që do të kryejë krim”, sipas Artit. 385 të Kodit Penal, e kryer më 05.07.2022 gjatë një tubimi civil para Kuvendit të RSM-së, ku mbetën të lënduar 47 punonjës policie.

Punonjësit e Njësisë kundër Krimit të Dhunshëm, pas ndërmarrjes së masave dhe veprimeve, në procedurë të shpejtë kanë ngritur kallëzime penale ndaj 12 personave.

Të raportuarit gjatë mbrëmjes së djeshme janë sjellë para gjyqtarit për procedurë paraprake, me të cilin një personi i është shqiptuar masa e paraburgimit, ndërsa shtatë personave është caktuar masa e arrestit shtëpiak.

Gjatë incidenteve të së martës është dëmtuar ndërtesa e Kuvendit të RSM-së, ndërtesa e Qeverisë, Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe një shtëpi e policisë, një veturë e policisë dhe lloje të ndryshme të pajisjeve policore.

Video e ditës