Spasovski kërkoi nga bullgarët hetim të hollësishëm për vrasjen me gurë të klubit “Nikola Vaptsarov” në Bllagoevgrad.

Dritarja me gurë e qendrës kulturore maqedonase "Nikola Vaptsarov" në Blagoevgrad / Foto: BNT

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski ka kërkuar nga autoritetet bullgare një hetim të detajuar për incidentin në Bllagoevgrad, konfirmojnë për “Thelma” MPB-ja.

- Ministri Spasovski kërkoi hetim të detajuar për vrasjen me gurë të klubit maqedonas në Bllagoevgrad dhe nga ministri bullgar mori garanci se po merren të gjitha masat për zbardhjen e rastit. Sa i përket donacionit, shërbimet përgjegjëse për bashkëpunim ndërkombëtar nga ministritë e të dy vendeve janë duke ndërmarrë të gjitha aktivitetet e nevojshme për përgatitjen e marrëveshjes së donacionit, në bazë të së cilës do të bëhet edhe dorëzimi i donacionit, thonë nga Ministria e Brendshme në Shkup dhe sqarojnë se takimi do të jetë për donacion do të bëhet pasi të jetë përpiluar marrëveshja e donacionit.

Ministri bullgar i Brendshëm Ivan Demerxhiev tha sot se kërkoi takim të ri me Spasovskin, këtë herë në Dellçevë, për të diskutuar për bllokimin e kufirit dhe për donacionin e paralajmëruar bullgar që sistemi teknik i Deve Bair të funksionojë dhe të mos "bie" si të shtunën.

“Ne e mbështesim komunikimin, por dua që pala maqedonase të kuptojë se rruga drejt marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe rruga drejt Evropës kalon me veprime, jo me fjalë. Veprimet duhet të përputhen me fjalët”, tha ministri bullgar për mediat në Sofje dhe tregoi se ka dërguar donacionin e tre gjeneratorëve për policinë kufitare të Maqedonisë.

Është vrarë me gurë klubi maqedonas “Nikola Vaptsarov” në Bllagoevgrad

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës