Spasovski: Së shpejti një grup qytetarësh maqedonas do të marrin kallëzim për terrorizëm

Oliver Spasovski - Ministër i Punëve të Brendshme / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në intervistën javore për Radion Evropa e Lirë thotë se së shpejti një grup i qytetarëve të Maqedonisë do të marrin kallëzime penale për terrorizëm për shkak të lajmërimeve të rreme për bomba në shkolla.

- Për ne ka qenë shumë e rëndësishme që siguria e qytetarëve, e studentëve të stafit mësimdhënës të jetë në nivelin më të lartë të mundshëm dhe absolutisht asgjë nuk ka ndryshuar me protokollet në atë pjesë, ndaj siguria duhet të mbahet në nivel të lartë. . Ne kemi dorëzuar tashmë një kallëzim penal ndaj të miturit dhe praktikisht po hyjmë në një grup personash që kanë marrë pjesë në dërgimin e raporteve në mënyrë elektronike dhe saktësisht duke përdorur adresa VIP etj dhe jemi në një pozicion për të cilin shumë shpejt i gjithë grupi do të ekspozohet plotësisht, do të bëhet kallëzim penal për veprën. të terrorizmit. Dhe kjo si dukuri na mundësoi që praktikisht të bëjmë ndryshime në pjesën e protokolleve për procedurën, thotë ministri Spasovski.

Ai shton se kallëzimi penal është për shtetas të Maqedonisë.

- Po, siç thashë, kemi ngritur lëndë penale për një të mitur, por kemi të bëjmë edhe me një grup tjetër që janë të ndërlidhur sa i përket raporteve, sqaroi Spasovski.

Policia nuk mund të zbulojë ende detaje të sulmit haker ndaj Fondit të Shëndetësisë, por ka pasur progres.

-Po kryhen hetime për të gjitha këto institucione në të cilat ka pasur sulme hibride. Ka progres serioz, po merren të dhëna dhe informacione. Vetë fakti që këto të dhëna duhet t'i sigurojmë përmes ndihmës juridike ndërkombëtare tregon se duhet të ketë më shumë kohë në këtë aspekt, tha Spasovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës