Spasovski do të mbështesë kthimin e parave për qytetarët që dhanë pasaporta me “Severna”

A mund të arrihet një zgjidhje, t'u kthehen paratë qytetarëve që u dhanë për pasaporta me "Severna"? Kjo çështje ka qenë aktuale për një kohë të gjatë, por nëse qeveria e ardhshme do ta zbatojë këtë plan, mbetet për t'u parë. Këtë qëndrim e ka shprehur edhe së fundmi Avokati i Popullit, por ky ka qenë edhe qëndrimi i opozitës, e cila tani po përgatitet për formimin e qeverisë.

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i pyetur nëse do t'u kthehen paratë qytetarëve për ndryshimin e pasaportave me emrin e ri, është përgjigjur se do ta mbështeste një vendim të tillë nëse do të merrej në qeverinë e re.

“Ai qëndrim i Avokatit të Popullit është shprehur shumë kohë më parë dhe nëse kujtojmë edhe opozita e ka ndarë atë qëndrim, kështu që ja ku është. Nëse pajtohen, atëherë do ta mbështes vendimin që qytetarëve t'u kthehen paratë për pasaportat”, tha Spasovski në emisionin “ClickPlus” në Tv 21.

Për këtë plan më herët ka folur edhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

Tre muaj më parë, qeveria njoftoi se po shqyrtonte kthimin e parave për qytetarët që i kishin shpenzuar për të reja dhe kishin dokumente personale të vlefshme.

“Me kryeministrin e ri menjëherë në seancën e parë u formua një grup pune për gjetjen e zgjidhjeve. Zgjidhje për të cilat ka disa skenarë, nga mundësia që shteti të dëmshpërblejë ata që kanë pasaportë të vlefshme dhe duhet ta ndryshojnë atë për shkak të Marrëveshjes, deri te mundësia e riorganizimit të shërbimeve. “Sot ishte takimi i parë i atij grupi punues”, tha Osmani në shkurt të këtij viti. 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës